Български пенсионери превзеха гръцките плажове 03.08 | 13:20
Те са привлечени от изключително евтини еднодневни екскурзии

Българските пенсионери масово се насочват към гръцките плажове това лято, привлечени от изключително евтини еднодневни екскурзии. Средно 70 лева струва едно такова удоволствие през седмицата, пише "Телеграф". В цената са включени транспорт с климатизиран автобус, чадър и шезлонг на плажа.
"Пътуващите са предимно пенсионери и пълнят автобусите през седмицата. Носят си хладилни чанти с храна и напитки, за да не се налага да си купуват нищо от Гърция", обясни за изданието представител на една от организиращите фирми.
Интересът е главно от възрастни хора, докато по-младите предпочитат да отскачат до южната ни съседка през уикендите с автомобил. Турагентите твърдят, че лятото най-много екскурзии правят през седмицата до Гърция за по един ден и местата се пълнят много бързо.
"Нагледали сме се на много неща, голяма част от пенсионерите носят дини, краставици, домати, сирене за обяд," разказват туроператори. По гръцките плажове са разположени душове, чадъри и шезлонги, които могат да се ползват напълно безплатно.
Повечето екскурзии се правят в средата на седмицата, между вторник и четвъртък. Еднодневните или двудневните екскурзии вървят от 40 до 90 лева, в зависимост от дестинацията в Гърция. Пенсионерите ходят предимно на плаж в района на Аспровалта, както и около град Кавала.
По-млади туристи се изкушават от организирана двудневна почивка с една нощувка в хотел в центъра на Солун за 175 лева заради посещение на таверна с жива музика и шопинг в мол.
Много гърци недоволстват, че българите стоят по цял ден на плажа и няма място за местните. Освен това не правят почти никаква консумация. Затова все по-често местните не допускат на частните плажове хора, които не си поръчват дори едно фрапе.
Проблем обаче са общинските плажове, където няма ограничения. Там българи и румънци пристигат с дисаги, носят си хладилни чанти с вода, безалкохолно, бира и сандвичи. В различните общини предлагат да се сложи такса вход за тези плажове от 5 евро, особено през почивните дни.
Освен за гръцките плажове пенсионери всяка година се избиват за еднодневна екскурзия до Фестивала на баницата в град Бела Паланка, Сърбия, на цена от 45 лева. Традиционният събор в град Гуча, Сърбия, който се организира в средата на август, също е много желан от българите - автобусният билет е на цена от 70 лева.
У нас най-желаната еднодневна екскурзия е за Кръстова гора, където вярващи се събират в нощта на 13 срещу 14 септември. Екскурзията е на цена от 65 лева на човек с автобус.
Водещи
-
Подходът на американския държавен глава е малко наивен, смята и бившият заместник-министър на отбраната Йордан Божилов
Различни нагласи и приоритети
08.08 | 13:15
-
Европа е застрашена от нов смъртоносен наркотик в пъти по-силен от хероина и фентанила
Пред бТВ Стефан Бакалов, началник на отдел "Борба с наркотрафика" в Агенция Митници, заяви, че...
08.08 | 12:59
-
Тръмп заяви, че е готов да се срещне с Владимир Путин
В четвъртък, говорейки пред репортери в Овалния кабинет, Тръмп каза, че Путин не е длъжен...
08.08 | 12:30
-
Ръст е регистриран при производството на лекарствени вещества и продукти
По-значителен спад в преработващата промишленост е отчетен при производството на метални...
08.08 | 12:15
Най-четени
-
Дебора: За мен пускането Георги за 10 000 лева е просто абсурдно
"Смятам, че това е подигравка не само за мен, а и за жените, които биват насилвани от мъжете...
08.08 | 09:15
-
От днес, 8 август, цените на стоките и услугите в България трябва да са представени в две валути – и в лева, и в евро
Етикетите трябва да показват с еднакъв шрифт двете цени, но няма изискване коя да е водеща –...
08.08 | 09:59
-
Рачев: За този уикенд ни очаква доста топло и сухо време
Този юли е бил третият най-топъл юли от началото на измерванията
08.08 | 09:45