Все повече чужденци се прекланят пред величието на Рилската обител 07.08 | 14:57
10 000 души са посетили манастира от началото на лятото

Рилският манастир е магическо духовно средище, сгушено в красивата природа на Рила планина. Всяка година стотици българи отиват до тази обител. Тази година обаче се наблюдава ръст на туристите. Около 10 000 души са посетили манастира от началото на лятото, като половината от тях са чужденци, съобщи уредникът на музея в Светата обител Живка Мантаркова, цитирана от БТА. Сред най-посещаваните обекти са църковно-исторически музей, манастирското стопанство и Хрельовата кула.
През летния сезон с удължено време до септември ще работи музеят в манастира - до 19.30 часа. Една от новите експозиции в манастирския комплекс е откритата зала с накити. Тя е трета поред в Етнографския музей на манастира. В залата са изложени пафти, гривни, гердани, гривни, пръстени, тепелъци. "Всички аксесоари, неотменна част от костюма на българката, са дарени на Рилския манастир през годините", уточни Мантаркова. Тя посочи, че повечето от всички експонати в манастира са дарение за Светата обител и уточни, че едно от най-известните изключения е Рафаиловия кръст, изработен от местен монах.
Накитите в залата са предимно от 18 век и 19 век и представят различни региони на България. В момента се извършва ремонт и на музейната зала, представяща различни съдове от бита на българина през вековете. Тя ще бъде отворена скоро за посещения.
Водещи
-
Джартов: Обстановката в страната е сравнително спокойна, регистрирани са 30 произшествия
Нашите екипи продължават работят по отстраняването на отломките от наводнението в Елените,...
06.10 | 17:59
-
Кризисен щаб заседава в Пловдив заради очакваните поройни дъждове
По данни на представителите на „НЕК“ нивото на язовирите заради дъжда през последните дни се...
06.10 | 17:22
-
Два тира катастрофираха днес в Прохода на Републиката
Временно движението в района на произшествието се осъществява в една лента заради почистване...
06.10 | 17:00
-
Иззети са над 30 флакона с райски газ, компетентните институции съставиха 8 акта на длъжностни лица в три търговски обекта
Съвместните проверки на контролните органи са в ход на територията на цялата столица
06.10 | 16:30
Най-четени
-
Костадин Костадинов: Ще подам сигнал до Прокуратурата за национално предателство от страна на Бойко Борисов
Той припомня че предишната среща на Борисов с Тръмп през 2019 г. струвала на България 3...
06.10 | 12:45
-
От неделя отпадъците на домакинствата с над 300 хиляди столичани се събират временно от общинското предприятие за третиране на отпадъци
Боклукът ще се събира за две седмици, включително в специални контейнери за строителни...
06.10 | 10:30
-
Мост се срути в Бургаско, в близост до Царево
„Още една трагедия, това е път II-99 малко след село Изгрев. Този мост вече веднъж е бил...
06.10 | 12:30
-
Червен, оранжев и жълт код за опасно време са обявени за вторник 7 октомври 2025 г.
Червеният код важи за част от областите Хасково, Ямбол и Силистра, както и за целите Добрич,...
06.10 | 12:15