В Тайланд забраниха гмуркането, за да спасят кораловите рифове 01.02 | 11:44
Наказанията са парични глоби и дори затвор

Властите в Тайланд решиха да спасят загиващите коралови рифове като забранят гмуркането, съобщи туристическият сайт tourism-review.com.
Със спиращата си дъха красота и невероятно разнообразие на морската флора и фауна, Тайланд заслужено си спечели репутацията на рай за водолазите. Кораловите рифове се посещават всяка година от огромен брой гмуркачи, водолази и рибари. Но многото посетители оказват изключително отрицателно влияние върху коралите, които са започнали да измират.
Властите са много разтревожени, след като беше установено, че само за три месеца 80% от коралите са започнали да избеляват.
Тайландският национален парк и Департаментът за опазване на дивата природа и растенията решиха да действат веднага и забраниха гмуркането в 18 от най-засегнатите места.
От туристическия сектор се надяват, че това няма да навреди на цялата индустрия, тъй като в Тайланд има толкова много места за гмуркане, че затваряне на тези няма се отрази драстично на бранша.
Много от туроператорите, които предлагат екскурзии с гмуркане, изразиха силното си недоволство от решението на тайландското правителство. Те смятат, че не водолазите и гмуркачите са причината за избеляването на коралите и екологичните проблеми на кораловите рифове в Тайланд.
Някои учени също изказват мнение, че не туристите са причината за измирането на коралите, а повишаването температурата на морската вода. Те обясняват, че необикновено топлата вода е причината коралите да нямат с какво да се хранят, а оттам се появява и избеляването.
Със забраната за всички водолази, гмуркачи и рибари властите се надяват, че ще успеят да възстановят отново еко равновесието и да спасят коралите. Но вредите, които са нанесени, вече са толкова тежки, че ще трябва да минат години, докато това се случи.
През 2004 в някои райони на Тайланд избеляването на коралите беше около 20 – 30% и на коралите бяха необходими пет години, за да се възстановят.
Много хора изобщо не си дават сметка, че кораловите рифове са основен елемент за равновесието на моретата и океаните. Но тайландското правителство е наясно с този факт, предвидени са солени глоби и дори затвор за всеки, който наруши правилата и се гмурка в кораловите рифове.
Водещи
-
Пламен Димитров: Протестите не са цаката, но така се чува гласът ти
Пламен Димитров напомни, че разходната част на бюджета за 2025 година е 97 милиарда лева, а...
15.05 | 11:45
-
Зам.-кметът по финанси на София с предложения за решаване на проблемите в градския транспорт
Решенията са ясни, но изискват политическа воля за консенсус, според Василев.
15.05 | 11:28
-
Михайлов: Призовавам президента да влезе в НС и да разбута кочината
Във връзката със стачката на градския транспорт в София той заяви, че проблемът идва от...
15.05 | 10:59
-
Ивайло Мирчев: Радев натисна ядрения бутон с референдумa
Депутатът от "Да, България" направи и паралел между искането за референдум и про-руските...
15.05 | 10:45
Най-четени
-
„Възраждане“ със съвет към президента Радев
От партия "Възраждане" заявиха, че са изчакали да видят дали ще има институционален отговор от...
15.05 | 09:59
-
Протестът на наземния градски транспорт в София под наслов "Достоен труд – достойно заплащане!
Учебният процес
15.05 | 10:30
-
Президентът подписва стратегическо партньорство с Япония в Токио
Икономически акцент на посещението
15.05 | 08:51
-
Протестиращ в София: Заплатата ми е "гола вода"
"Ако няма извънреден труд е просто трагедия".
15.05 | 09:30