Как да не ставаме за резил в чужбина 30.05 | 20:02

Любопитни съвети от топ експерт по протокол и етикет

От Ани Романова

Според последни проучвания на Националния статистически институт пътуванията на българите зад граница са се увеличили с над 30%. Знаем ли обаче как да се държим на чужда земя, така че да не предизвикаме насмешки или скандал? Ето няколко съвета от покойния вече специалист по протокол, етикет и международни отношения д-р Димитър Романов.

Колкото страни, толкова и обичаи. В чужд край хората се държат скромно. Приспособете начина си на живот към местния. В чужда страна не натрапвайте своите нрави. Уважавайте другите и не обсъждайте различията, които откривате, освен ако не ви помолят за това. Помнете, че вашите възприятия са относителни, а не абсолютни. Не се смятайте за недосегаеми от местните закони, само защото говорите чужд език.

Предварително подготвяйте пътуването си. Научете ритуалите за поздрав и израз на благодарност, начина на водене на беседа, традициите на обличането, придобийте елементарни познания за географията на страната, нейното културно и историческо наследство, религиозните вярвания и обичаи, климатичните особе¬ности, работното време, валутната система, социалната струк¬тура. Туристът винаги трябва да знае предварително забележи¬телните места, които просто е неприлично да не посети. "Туризмът" с цел пазаруване е разпространен в цял свят, макар че невинаги западноевропейските туристи в развиващите се страни са най-приятната гледка.

Има народи, за които снимането с фотоапарат е ужасен грях – масаите в Танзания и Кения смятат, че със снимката им можете да правите всичко, каквото пожелаете, което би могло да донесе зло на заснетия. В други страни снимането е религиозно табу.

Терминът "балканизация" не е измислен на Балканите, но засяга част от балканските държави. Затова унгарците и словенците държат да се знае, че не живеят на Балканите. Ако почукате на дърво за късмет, убедени ли сте, че събеседникът ви знае, че произлизате от народ, чиито предци са смятали дървото за свещено, и с почукване по него са викали боговете на помощ?

Чужденецът, който избягва да ви погледне в очите, може и да не иска да ви обиди, а просто  проявява уважение към вас, ако се намирате в Азия или Африка. Не забравяйте и, че обществото в САЩ е силно ритуализирано – сватбите, погребенията, абитуриентските и абсолвентските празници, кръщенетата, рождените дни, юбилеите и пр. имат собствени правила, които трябва да бъдат спазвани.

Също така в САЩ би трябвало да се избягват всякакви изказвания и жестове по отношение на жените, които биха могли да бъдат изтълкувани като сексистки намек, дори и тези, смятани в други държави за естествени или напълно невинни. Подобни намеци и жестове се преследват от закона много по-строго, отколкото другаде, и чужденецът може да си навлече неприятности, като се окаже в съда заради небрежна закачка.

 

В Италия повечето предприятия и фирми прекъсват работа през августовската лятна ваканция, наречена ферагосто (Feragosto). Така нар. сиеста (siesta) пък (дву- или тричасова следобедна почивка) е древен римски обичай – римляните оставали в домовете си по обед, за да избегнат опасните "бродещи духове". Днес това е свързано по-скоро с избягването на летните обедни горещини в Италия, Испания и други средиземноморски държави. В Испания сиестата продължава до 17 ч. и никой не може да я нарушава.

Водещи

Най-четени