Лятото е печелившият лотариен билет за Гърция 25.07 | 11:53
Гърция може да бъде посетена от 17 млн. туристи, които да оставят 11 млрд. евро

Независимо от нескончаемите финансови проблеми в южната ни съседка, лятото донесе една положителна новина за гръцкия бизнес. Оказва се, че постъпленията от туризъм това лято в Гърция "галопират".
Все повече туристи са дошли в страната и са похарчили повече пари в сравнение с миналата година. През май постъпленията от туризма са надхвърлили един милиард евро, което е повишение с 38,5% в сравнение с май 2012 г.
Ако така вървят постъпленията от туризма, е постижима поставената цел Гърция да бъде посетена от 17 млн. туристи и в страната да влязат около 11 млрд. евро през настоящия сезон.
Според статистика, огласена от гръцката централна банка, през май пристигащите туристи в Гърция са се увеличили с 24,4%, а в страната са влезли 1,4 милиона туристи, а за петте месеца от началото на годината Гърция е била посетена от 3,05 млн. чужди туристи - това е ръст от 9,5% спрямо същия период на 2012 г.
Наред с това за периода януари-май приходите от туризма са възлезли на 1,73 млрд. евро и са нараснали с 15,4%. Централната банка е констатирала, че през май пристигналите германски туристи в Гърция са нараснали със 72% - 252 хиляди германци, а френските туристи с 67% - 140 хиляди.
Увеличение са отбелязали и приходите от Германия с 68,5% и са възлезли на 228 млн. евро, а от Франция със 102% и са достигнали 107 млн. евро. Спад от 22% през май обаче е регистриран по отношение на британските туристи, пристигнали това лято в Гърция. Те не са надхвърлили 154 хиляди.
Докато през май миналата година техният брой е бил 198 хиляди и 600. В резултат на това са намалели и очакваните постъпления от тях. В същото време през май 46 хиляди американски туристи са дошли в Гърция, а постъпленията от тях се изчисляват на 78 млн. евро.
Броят на американските туристи е нараснал с 14,7%, а приходите с 83,8%. За същия месец руските туристи са се увеличили с 47,2%. Техният брой е скочил до 80 900 души, а донесената от тях валута е възлязла на 75,3 млн. евро, като отбелязала скок от 24,3%.
Изнесените данни показват още, че американският пазар може да донесе значителни приходи на гръцката държава, тъй като американците се смятат за едни от "скъпите" туристи за дестинации като Гърция.
Водещи
-
КЕВР утвърди цената на природния газ за юни - има ли драстична промяна
С осигурените количества се покриват ангажиментите на обществения доставчик за юни
30.05 | 17:59
-
Израел обвини Макрон в кръстоносен поход срещу еврейската държава
Френският президент заплаши с по-твърди мерки, ако хуманитарната ситуация в Газа не се подобри
30.05 | 17:40
-
МОН променя учебните планове с нов баланс на часовете
Красимир Вълчев: Учениците ще учат повече математика и по-малко езици
30.05 | 17:25
-
Петър Стоянов: Еврото ще повиши стандарта на живот в България
"Стандартът ни на живот след приемането на еврото ще бъде много по-висок", категоричен беше...
30.05 | 16:59
Най-четени
-
Анелия Мурджова от Симитли помогна на самотен зрелостник в най-важната му вечер
Историята на Анелия и Олександър показва, че понякога най-важните уроци се учат не в училище,...
30.05 | 10:59
-
Александър Вучич: Обсъдих с Путин износа на оръжие за Украйна
Сърбия формира работна група с Русия за проверка на обвиненията, че Белград доставя боеприпаси...
30.05 | 13:30
-
Какво може да направи Външно министерство, ако ви задържат зад граница
Това, което те могат да направят, е:
30.05 | 10:14