Нашествие от медузи по морето 25.08 | 12:50
Туристи по Черноморието ни се оплакват, че са опарени, докато се къпят

На истинско нашествие от медузи по плажовете могат да станат свидетели плажуващите у нас. Хиляди медузи са се "настанили" по бреговете на Черно море през последните дни, съобщава "Булфото". Туристи се оплакват, че са опарени, докато се къпят.
Нашествието е обичайно за края на август. През този период мекотелите растат най-интензивно, а заради промените в температурата на морската вода, приближават брега. Според учените в нашето море няма медузи, способни да причинят парализа и смърт, но опарването им е опасно за страдащите от алергии.
Мешестите не са агресивни, хранят се с микроорганизми, малки рибки и ракообразни, но при контакт с хората пипалата им отделят слуз с три токсични вещества. Тя предизвиква сърбеж, зачервяване, а понякога и поява на мехури по кожата.
Най-опасно е слузта да попадне в очите, затова е желателно да се плува с водни очила. Опари ли ви медуза, веднага промийте мястото с чиста морска вода и изчистете всички остатъци от слузта до сухо, съветват токсиколози.
Помага и заливане с лимонов сок или оцет, но е грешка използването на чешмяна вода - тя утежнява реакцията на кожата, причинява подуване и може да повлече повече неприятни последици.
Ако страдате от алергии или не се чувствате добре след инцидента, потърсете лекарска помощ. Медиците обаче уверяват, че отровата на медузите е далеч по-безобидна от убождането от шиповете на опасните морски риби – дракон, скорпид и морска котка.
Медузите са безгръбначни животни от тип мешести, обитаващи солените, или много по-рядко, сладките води. Медузите са се появили преди повече от 700 милиона години.
Тялото им прилича на диск, по ръба, на който са разположени пипалата. Медузата се придвижва, като периодично свива и отпуска тялото си. Най-голямата медуза в света тежи 381 кг.
Медузите нямат мозък, но нервната им система им позволява да усещат и да реагират бързо на външни дразнения, като светлина и разни миризми. Хранят се с малки риби или зоопланктон, които улавят с пипалата си. Трябва да се избягват в морето, защото изпускат отрова, която дразни кожата. Тялото им обикновено е прозрачно и съдържа много вода. При някои видове водата е 97% от масата на тялото.
В Черно море живеят 2 вида - медузата ризостома и Ушатата медуза аурелия. Някои видове достигат размери до 3 метра в диаметър и 20 см пипалата по чадърчето й.
Съществуват биолуминисцентни медузи, които живеят на много голяма дълбочина (до няколко километра). Те излъчват светлина, която им помага да ловуват, защото привлича плячката им.
Водещи
-
Затварят до края на юни участък от „Тракия” заради ремонт
Ремонтните дейности са необходими, за да се осигури безопасността на движение през...
08.05 | 11:45
-
Работещите в столичния градски транспорт излизат на протест
ФТС продължава до настоява за спешно отпускане на допълнителен финансов ресурс от държавния...
08.05 | 11:30
-
Радостин Василев потвърди позицията си, че депутатите трябва да дават имунитетите си
И поясни, че „Възраждане“ са получили подкрепа за техните имунитети в зала от ГЕРБ и...
08.05 | 10:59
Най-четени
-
НС ще разгледа исканията на Сарафов за сваляне на имунитетите на шестима депутати
Исканията за сваляне на имунитети от изпълняващия функциите главен прокурор Борислав Сарафов...
08.05 | 08:47
-
Военнослужещи от Индия и Пакистан са разменили огън с артилерийски оръдия и автомати през изминалата нощ
Напрежението между Индия и Пакистан в региона Кашмир избухна след убийството на 26 туристи на...
08.05 | 10:16
-
Кирил Петков: Призоваваме всички депутати да си дадат имунитетите
Петков напомни, че всички депутати, на които са били поискани имунитетите, от неговата...
08.05 | 09:45