Нелегални чужди работници превзеха туристическия бранш 10.03 | 13:28
Хотели и ресторанти в зимните курорти наемат без договор украинци и молдовци под предлог, че ги обучават
Хотели и ресторанти заобикалят ограниченията за наемане на чужденци от трети страни като ги представят като стажанти на практическо обучение. Граждани главно на Украйна и Молдова работят в туристическите обекти по силата на договори между обучаващи организации и хотелите и ресторантите, показаха проверките на Главната инспекция по труда (ГИТ) в зимните курорти през активния сезон.
Работниците пристигат в България с туристически визи и визи за културен обмен и с тях не се сключват трудови договори, но работят като сервитьори, готвачи, рецепционисти, камериерки и други нежелани от българите професии, тъй като заплащането е ниско.
По време на проверките са установени общо 19 такива случаи. При тях изпращащата организация е имала лиценз да организира обучения и учебни практики, пише Дневник. Проверките на ГИТ обаче установяват, че обучаваните всъщност полагат труд - имат работно време, работно място, полагат нощен труд, включени са в графиците на работните схеми и имат определено възнаграждение.
В същото време с тях не са сключени трудови договори за стажуване или обучение, каквито са регламентирани в Кодекса на труда. Не са предоставени и доказателства, че са им определени наставници и че се провежда задължителното теоретично обучение.
Становището на трудовата инспекция е, че обучаващите организации действат неправомерно като предприятия за осигуряване на временна работа или като фирми-посредници, без да са регистрирани като такива в Агенцията по заетостта. За всеки изпратен "обучаван" те са получавали определени суми от хотелите и ресторантите.
Трудовата инспекция напомня на работодателите, че нормативната уредба допуска облекчен ред за наемане на работна ръка за сезонна заетост – до 90 дни, чрез Агенцията по заетостта. Работодателят е длъжен в 7 -дневен срок от започването на работа на чужденеца да уведоми Трудовата инспекция.
В зимната кампания са извършени 375 проверки с над 6100 заети лица. Резултатите от кампанията показват, че туризмът продължава да бъде рисков при спазването на изискванията за разпределението на работното време, заплащането на труда и работата, без сключен писмен трудов договор.
Установени са 131 нарушения по разпределението на работното време, 53 нарушения по заплащането на труда и 44 случая на работа без сключен писмен трудов договор. Издадени са 91 акта за административно нарушение.
Водещи
-
КРС: Няма да бъде отнет лицензът на мобилните оператори
Вчера Мария Филипова, председател на КЗП, поиска най-тежката мярка за тях заради вдигането на...
21.01 | 21:00
-
Мецола пред Росен Желязков: България е много близо до присъединяването към еврозоната
Премиерът: До месец ще сме готови с проектобюджет и управленска програма
21.01 | 20:45
-
66 са жертвите, а 51 - ранените, при пожар в хотел в турски ски курорт
Някои от жертвите са загинали, след като скочили през прозорци на горящата сграда, съобщава "
21.01 | 20:30
-
Гроздан Караджов за жп инцидентите: Уволнения ще има при първо нарушение
Става въпрос за правилата за безопасност на движението, уточни министърът на транспорта
21.01 | 20:15
Най-четени
-
Йотова очаква кабинетът "Желязков" да приключи с кризата
Вицепрезидентът подчерта, че нейната теза винаги е била за силен политически кабинет, а не...
21.01 | 14:45
-
Защо жените изневеряват? Ново проучване разкрива сложните им мотиви
Жените в проучването като цяло оценявали партньорите си като физически по-привлекателни, но...
21.01 | 11:15