Туризмът ни – най-печеливш, а получаваме трохи от трапезата 17.10 | 16:50
Това заяви зам.-министърът на икономиката и енергетиката Бранимир Ботев

България е единствената страна, която няма собствена стратегия за развитие на туризма. Това заяви зам.-министърът на икономиката и енергетиката Бранимир Ботев по време на дискусия "Образът на българския туризъм по света. Туризмът като медия" в рамките на Деветата световна среща на българските медии, организирана от БТА.
По думите му досегашната стратегия за сектора е била до 2013 г. Как да знаем колко средства да поискаме за следващите години, като нямаме план, каза зам.-министърът. Според него трябва да се разбере, че парите, които се дават за реклама на туризма, не са поредното разходно перо в бюджета, а инвестиция. Не може тази индустрия да е най-печеливша и да получава трохи от трапезата, добави Ботев.
Той поиска от журналистите от българските медии в чужбина идеи как България да се рекламира в държавите по света като се използват възможностите на оперативните програми. Зам.-министърът се ангажира да организира среща с тях по този въпрос.
Бранимир Ботев открои три големи продукта, с които България разполага - море, планини и минерални извори. В страната ни има море с 209 плажа, а от планините има пет високи и 146 върха с височина над 2000 м, които са с огромен потенциал за зимен туризъм.
Той цитира световни анализатори, според които България има 36 годни за развитие ски курорта и 130 дни за зимен туризъм, също така страната ни е на 4-то място в Европа по ръст на ски туристите. Мнението на тези експерти е, че съществуващите четири курорта - Банско, Пампорово, Боровец и Витоша, се нуждаят от нови 65 лифта.
В България имаме по три лифта на курорт, а в Европа са средно от 9 до 12, посочи Ботев. Относно потенциала на минералните извори той отбеляза, че у нас има 600 минерални водоизточника, а среднодневният оток на минерална вода е 274 млн. литра.
Според него обаче още не сме се научили как да използваме този потенциал и в момента това е най-неексплоатираната част в полза на туризма и на икономиката. Почти всяко нещо в България може да бъде туризъм - вино, лов, култура, голф, еко туризъм. Въпросът е как ще го продадем така, че да предизвикваме и любов у туристите, така че да се върнат пак, каза Бранимир Ботев.
Розата също беше обсъдена като бранд, с който България може да се представя. Ние трябва да се върнем към символа на розата, в който са инвестирани над 1 млрд. евро, посочи директорът на Института за анализи и оценки в туризма Румен Драганов.
Като град-кандидат за европейска столица на културата през 2019 г. Велико Търново разполага с богата история, започнала преди 7000 години. Паметниците в него са съхранени и запазени във времето, като междувременно се строи нова инфраструктура, заяви кметът на града Даниел Панов.
Заместник-кметът на Казанлък Петър Косев представи града като столица на розопроизводството в България, тъй като разполага с над 5 хиляди дка насаждения с рози. По думите му той не е само долина на розата, но и на траките - има 15 тракийски гробници от края на V-ти век преди Хр.
В момента като проблем пред общината стои изграждането на нов музей на розата. Сега той се намира в помещения, които не могат да я представят достатъчно добре. Имаме проект, но търсим средства, добави Косев. Наред с потенциала на българския туризъм, беше обсъдено и популяризирането му.
Малина Стратиева от бизнес асоциация "Слънчев бряг" посочи, че въпросът с рекламата на курорта е оставен изцяло в ръцете на туроператорите. В тази връзка българските журналисти в чужбина дадоха пример с Кипър, където рекламата на страна е насочена към кипърската диаспора по света.
Според тях този потенциал в България се подценява. Росен Йорданов представи приложението "Най-доброто от България", което съдържа снимки и информация за страната ни.
Водещи
-
Министерство на културата отчете резултатите от първите 100 дни от управлението на Мариан Бачев
Министерството отчита, че са обявени 17 от общо над 30 необявени конкурса, като за някои от...
25.04 | 16:59
-
Кристалина Георгиева: Световната икономика е изправена пред сериозно изпитание 3
Според директора на МВФ, това поставя държавите в изключително трудна ситуация и прави спешно...
25.04 | 16:45
-
Във вторник е първото заседание по делото срещу съпредседателя на „Продължаваме промяната“ Кирил Петков
Петков е с повдигнато обвинение от 10 януари
25.04 | 16:30
-
Манол Генов издаде заповеди за обявяване на две нови защитени територии
С променените режими се забранява провеждане на сечи, с изключение на отгледни, санитарни,...
25.04 | 16:15
Най-четени
-
Доверието в кабинета пада?
Съдбата на този кабинет ще бъде решена от потенциални противоречия вътре в управляващата...
25.04 | 10:59
-
Задава се нова порция от пролетни празници и почивни дни
Отново има възможност за комбинации, които да удължат почивката за всички.
25.04 | 09:45
-
Теменужка Петкова: Елиминираме ефекта на правителствата на модела „Радев“
Елиминираме ефекта на правителствата на модела „Радев”. Това каза финансовият министър...
25.04 | 14:00