Уикенд идея: Културната съкровищница на Търговище 02.11 | 10:10
Пътешествие в историята - от епохата на траките до Възраждането
![Уикенд идея: Културната съкровищница на Търговище](http://inews.bg/pictures/689763_1004.gif)
Като всеки български град, и Търговище е белязан от кръстопътната българска съдба. Там, северно от Преславската планина, е разположен преди векове важният административен център Ески Джумая, който днес носи името Търговище.
Но неговата история е много по-стара. Тръгнете смело по пътеките на тази история, в която тракийско, римско, византийско, турско, възрожденско и съвременно присъствие са напластявали култура и ценности, запазени и до днес.
Търговище е град, който може да привлече туристите с много паметници и културни ценности.
Но без съмнение Кралевското златно съкровище заема по-специално място сред тях. Съвсем скоро стана ясно, че то ще бъде оставено в Регионалния исторически музей за още няколко години.
Кога, ако не през тази топла златна есен, е най-подходящо да се насладите на блестящата изработка на тракийските майстори. Съкровището винаги е привличало многобройна разнообразна и любознателна публика от близо и далече.
Високата културно-историческа и познавателна стойност на уникални паметници от античната и средновековната българска епоха, превръщат архитектурно-археологическите резервати на община Търговище в мост на ценности към бъдещите поколения.
Известното Крумово кале е разположено само на 7 км от Търговище. Смята се, че останките на ранновизантийска и средновековна крепост са били част от известния византийски град Мисионис. Крепостта е датирана от V век.
Според проучванията в края на IX век върху руините възникнало българско селище, а през средните векове до падането на България под турско робство, крепостта отново е част от отбранителната система на прохода Дервента.
В общината се намират и множество запазени религиозни паметници (църкви и джамии). По-старите църкви съхраняват уникални стенописи. Запазени са и значими паметници на ислямската култура. Особено интересни са петкорабната базилика и тракийското светилище на бог Аполон.
Разположени са на около 23 км от град Търговище и на 2.5 км южно от с. Драгановец. Находките свидетелстват за функцията на първоначалното съоръжение - Тракийско светилище (II – IV в). По-късно върху основите на светилището е построена ранновизантийска базилика (V-VI в.). Около нея е имало развито селище.
През XII в., върху него израства късно-средновековно българско селище, свързано с крепостта "Марната”. В комплекса е открита и пещ за строителна керамика (свързана с изграждането на базиликата).
Търговище е град, в който културно-историческото наследство е "инфраструктурата на приемствеността”. Паметниците на културата са лесно достъпни за посещения.
И нощувките не ги мислете - множество фамилни хотели и частни квартири са подходящи за туризъм и дори предлагат маршрути по природни пътеки.
Водещи
-
Политически партии подкрепиха позицията на Радев: Без български военни в Украйна
ОБЗОР
18.02 | 21:00
-
България сведе глава пред гибелта на Левски
Навършват се 152 години от обесването на Апостола на свободата
18.02 | 20:45
-
Пенсиите няма да се осъвременят от 1 юли по Швейцарското правило
Вместо това те ще бъдат увеличени от юли с 5 на сто
18.02 | 20:30
-
ПП „Възраждане” с позиция: Който изпраща войски в Украйна, рискува да влезе във война с Русия
Оттам уточняват, че мирният договор ще бъде между САЩ и Русия
18.02 | 20:15
Най-четени
-
Тежки дни за три зодии до края на зимата
18.02 | 13:45
-
Анализ на "Галъп": Кризата свършва, нова тройка на върха
Завърши цикълът на разтърсване на партийната структура
18.02 | 14:00
-
Демократична България (ДБ) излезе с остра критика към управляващата коалиция
Критика към "нормализацията"
18.02 | 09:59