Учим Азербайджан как се строят зимни курорти 12.04 | 19:58
Азербайджан иска и български ски учители, които да обучат местните специалисти

Азербайджан търси българския опит в строителството на зимни курорти. Това стана ясно след разговори на българския зам.-министър на икономиката, енергетиката и туризма Иво Маринов с министъра на културата и туризма на Азербайджан Абулфаз Гарайев.
На 120 километра от столицата Баку в момента се строи зимен курорт. По тази причина и страната търси опит по отношение на строителството на специализирани съоръжения, места за настаняване в планината и предлагането на зимни туристически услуги.
Важен аспект на отношенията между България и Азербайджан в областта на туризма е и обменът на ски учители - особено от Банско, които да обучат местните специалисти.
Освен зимните курорти Маринов и Гарайев коментираха и липсата на пряка самолетна връзка между България и Азербайджан. Оказа се, че има готовност за откриване на пряка чартърна линия, конкретни данни за възможностите не са посочени.
Обсъдено е и общо участие на двете страни в проекта на Световната организация по туризъм "Пътят на коприната".
Всъщност България и Азербайджан подписаха двустранно споразумение за сътрудничество в областта на туризма още през 1999 година. След днешната среща стана ясно, че то трябва да бъде обновено и да бъде подписан нов меморандум.
Предвижда се акценти в бъдещия документ да станат обменът на информация, по-активното участие в специализираните изложения в Баку и Велико Търново, размяната на кадри и на съвместни програми за обучение.
Министърът на културата и туризма на Азербайджан Гарайев откри XI-то издание на Международния туристически панаир AIFT 2012. На него България е представена с рекламен щанд, организиран от Министерството на икономиката, енергетиката и туризма (МИЕТ).
Страната ни за първи път участва на този голям туристически форум, допълват от пресцентъра на МИЕТ.
В борсата тази година се включиха 32 страни с 250 фирми, които представят актуалните тенденции в 62 туристически направления - пътешествия, делови пътувания, балнео- и СПА почивки, приключенски ваканции и много други.
Водещи
-
Още три села от община Плевен – Ясен, Опанец и Буковлък, се включват към населените места, за които вече е обявено бедствено положение заради безводието
Засилени проверки и доставка на бутилирана вода
02.09 | 16:10
-
Излязоха резултатите от матурите по БЕЛ и профилиращ предмет от сесия август-септември
Най-предпочитани предмети за изпитната сесия бяха английски език, география и икономика,...
02.09 | 15:59
-
Влакът на Ким Чен-ун: Сигурност и лукс по пътя към Пекин ОБЗОР
Южнокорейската агенция Йонхап отбелязва, че за Ким Чен-ун, който утре ще присъства на военен...
02.09 | 15:45
-
Желязков: Данъчно-осигурителната тежест няма да се увеличава
Относно темата с имотите с отпаднала необходимост премиерът Росен Желязков заяви, че е...
02.09 | 15:15
Най-четени
-
Южнокорейският рапър и певец Psy е арестуван
47-годишният музикант поднесе извинение след ареста си по подозрение в незаконно придобиване...
02.09 | 10:30
-
НОИ превежда майчински и болнични
Ще бъдат захранени и сметките на хората с временна нетрудоспособност /в болнични/
02.09 | 11:59
-
Терзиев: Ще изискам спешни мерки за гарантиране на безопасността на градския транспорт
"Гражданите трябва да се движат спокойно и с доверие, че системата работи за тяхната...
02.09 | 11:15
-
Росен Желязков: Няма разследване, тези смущения не се водят нито хибридни, нито киберзаплахи
"За съжаление това е една от страничните, но не маловажни последици от подобни конфликти",...
02.09 | 12:30