Царевица и сладолед на плажа? Само от регистрирани търговци 16.07 | 08:02
Солени глоби чакат продавачите, които разнасят храна сред плажуващите

Плажът и морето са едно от най-приятните места, където да прекараме почивката си. Там може да прекараме часове наред, без да се сетим да си тръгнем. Проблем обаче се оказва фактът, че пясъкът не се яде. Единственият вариант е да си вземете нещо за хапване с вас, но пък съществува рискът то бързо да се развали под жарките слънчеви лъчи.
Тук обаче се намесва изобретателната мисъл. Както се казва – има ли търсене, има и предлагане. И въпреки забраната, все още по всички посещавани от туристи български плажове се извършва разнос на търговия. Царевица, сладолед и плодове се продават и това лято.
От Агенцията по безопасност на храните обаче обещават санкции за концесионери и наематели на плажове по Черноморието, които допускат разносна търговия по пясъка с храни, съобщава TV7. Според концесионери храната е регламентирана, а заведенията по плажа са обект на постоянни проверки, макар че самите концесионери също не желаят непознати търговци с недоказана стока.
Санитарните инспектори, които контролират разпространението на храните трудно могат да обикалят по плажовете и да проследяват всички търговци по брега. Затова съветват гражданите да купуват храна от регламентирани и регистрирани търговски обекти. Да не купуват храни от амбулантни търговци, където не може да се извърши контрол по плажовете и по улиците.
От Агенцията по безопасност на храните напомнят, че контролът основно трябва да е от страна на концесионерите, които стриктно да следят кой разнася храна по наетата от тях плажна ивица. Ако бъде заловен един такъв търговец глобите са от 1000 до 3 хил. лв.
Продавачите обаче не само отдавна са се превърнали в добре организирана търговска мрежа. Те имат и шефове, които печелят стотици левове.
За много от хората на плажа апетитните гевреци или царевица са вкусна храна и затова ги купуват. Въпреки това, има и такива, които знаят за забраната и не купуват храна от търговците на плажа.
В Бургас и на юг по Черноморието вече има редица предписания от инспектори, но актове на търговци и концесионери няма, макар че проверки се извършват постоянно. От областна дирекция на агенцията във Варна обаче вече са съставили три акта за нарушения.
Водещи
-
Първан Симеонов: Проблемът на правителството е с прекаляването - оттук идват големите грешки
Енергията от 2020 г. не е изчерпана, търси си нов стопанин
21.07 | 18:00
-
Източeн хороскоп за втората половина на юли
Партии започват рокади и реформи, отпускарите ще се радват на повече екзотика, изчислява...
21.07 | 17:45
-
Опасни бактерии са открити по турското крайбрежие
Има ги в крайбрежните райони на Мраморно, Егейско и Средиземно море, бият аларма здравни...
21.07 | 17:30
-
Мнозинството в НС предлага промени, свързани със заплащането на медиците
Законопроектът е публикуван на сайта на Народното събрание
21.07 | 17:30
Най-четени
-
Хаджигенов за ареста на Благомир Коцев: Не можем да кажем, че това е чиста поръчка
Той заяви, че не може да приеме упреците към съда
21.07 | 10:00
-
Ваучерите за храна, издадени през 2025 г. в лева, ще могат да се ползват до края на тяхната валидност
Те ще бъдат конвертирани в евро на касата
21.07 | 13:00
-
В жегите: Без плаж - от 11 до 16 ч.
Не преяждайте и не пийте алкохол, не влизайте в морето след хранене, съветва лекар
21.07 | 10:15