Чужденците "окупират" Боянската църква 20.03 | 08:42
Броят на чуждите туристи е по-голям от този на българските граждани
Годишно Боянската църква се посещава от близо 50 000 български и чужди туристи. Данните показват, че броят на чужденците е по-голям от този на българските граждани. В една от най-популярните дестинации идват организирани поклонници главно от провинцията.
Църквата е включена в обиколки с посещение на религиозни храмове. Посещението на поклонниците се съчетава с разглеждане на църковни храмове в центъра на града, както и с посещение на Драгалевския манастир. Поклонниците от чужбина са предимно от Хърватия, Словения, Испания, Франция.
Боянската църква за някои от тях е самостоятелна дестинация, а при други е включена в пакет с други обекти. "По отношение развитието на религиозния туризъм у нас има още какво да се желае", отбеляза Марияна Христова-Трифонова, началник филиал "Боянска църква" към Националния исторически музей от 2003 г.
Боянската църква разполага с двама екскурзоводи и един главен уредник, които изнасят беседи и дават кратки информации за недвижимата културна ценност на посетителите. Езиците, на които се дават необходимите за представянето на храма данни са български, английски, немски, френски и руски. Пред посетителите се прожектира и кратък документален филм, озвучен както на тези езици, така и на испански, гръцки и италиански.
Забележителните стенописи са дело на зографи от 13-и век. Боянската църква е един от малкото достигнали до нас цялостно съхранени паметници на българското Средновековие. По отношение на архитектурата тя е с безспорен принос в общочовешката култура. В църквата има стенописи от 11-и до 19-и век, които свидетелстват за високото ниво на изписване през различните периоди.
Стенописите бележат един от върховете, до които достига изобразителното изкуство през тази епоха и са част от приноса на българския народ за развитието на световното изкуство. Боянската църква е включена в Списъка на световното културно и природно наследство на ЮНЕСКО.
Съгласно Конвенцията за опазване на световното културно и природно наследство - Боянската църква е "един от най-забележителните средновековни паметници с изключителни майсторски и фини стенописи", предаде БТА.
Водещи
-
Д-р Ива Христова с препоръка заради грипа: Носете васки!
Пикът се очаква в края на януари
11.01 | 18:00
-
Добрев: Ако няма нов играч на политическата сцена, изборите ще възпроизведат същото
Ако Радев не излезе с партия, вероятно ще има избори и есента, коментира той
11.01 | 17:00
Най-четени
-
Цар Симеон награди Максим Бехар с Командирски кръст на ордена „Св. Александър“
Това е едно от най-високите отличия на Царския династичен орден и се присъжда за особени...
11.01 | 11:40
-
Поскъпването на храни, плодове и зеленчуци по борсите у нас продължава
Това сочат данните на Държавната комисия по стоковите борси и тържищата (ДКСБТ)
11.01 | 10:00
-
Израел е в повишена бойна готовност заради възможна намеса на САЩ в Иран
Техеран предупреди, че ще последва ответен удар при атака
11.01 | 10:40