Учените разкритикуваха сешоарите в обществените тоалетни 24.11 | 09:41
Устройствата разпространяват микроби
![Учените разкритикуваха сешоарите в обществените тоалетни](http://inews.bg/pictures/1440376_1004.jpg)
Британски учени предупреждават, че сешоарите за ръце в обществените тоалетни допринасят за разпространението на микроби.
Резултатите от изследванията на авторите са публикувани в Journal of Hospital Infection и са представени на международната конференция на специалистите по инфекциозни болести в Лион (Франция).
Според учените за премахването на водата от ръцете след хигиенизиране са по-подходящи хартиените кърпи. Изследването на медиците показва, че мощната струя топъл въздух може да допринесе за разпространението на бактериите.
Общо специалистите провели 120 теста с двата типа въздушни сешоари и хартиени салфетки. В тях учените имитирали замърсяване на ръцете с бактериите Lactobacillus, които обикновено не се срещат в обществените тоалетни. В някои опити лекарите нанасяли върху ръцете специален аерозол, за да проследят издухването на капките вода от въздуха.
Специалистите измерили съдържанието на бактерии върху ръцете и близо до сешоарите и салфетките, както и на различни разстояния от тях. Освен това учените наблюдавали как как ще се измени с времето съдържанието на Lactobacillus помещението със сешоара.
Най-опасни се оказали сешоарите, в които ръцете се изсушават с поставянето им в отвор в самото устройство (първи тип). Малко по-безопасен може да се смята сешоарът с долна вертикална струя (втори тип). Хартиените салфетки се оказали най-безопасни.
Използването на салфетки е 27 пъти по-безопасно от сешоарите от първи тип и пет пъти – от втори, а 15 минути след изсушаване на ръцете съдържанието на бактерии във въздуха около сешоарите от първи тип (в радиус един метър) е повече от 14 пъти повече, отколкото близо до салфетките.
Както отбелязват учените, бактериите започват да се разпространяват от сешоарите поради невнимателно измиване на ръцете. Човек, възползващ се от такова устройство, рискува да се замърси. Изследователите отбелязват нецелесъобразността на използването на сешоари, особено от първи тип, и препоръчват ръцете да се изсушават със салфетки. Отделно те съобщават за опасността на поставянето на такива устройства в медицински заведения.
Водещи
-
ГДБОП предупреждава за фишинг кампания от името на адвокатски дружества
От службата предупреждават гражданите да не отварят подобни имейли, линковете или прикачените...
07.02 | 15:15
-
Община в Белгия забрани поздравите с целувка на работното място
Отбелязва се, че културата на поздрава е много различна в северната област Фландрия, в Брюксел...
07.02 | 15:00
-
Стоките от първа необходимост са поскъпнали до 250% за пет години
БСП-ОЛ: Очакваме да имаме подкрепа. Законопроектът не е срещу бизнеса
07.02 | 14:45
-
По 700 лева месечно ще получават 10 български артисти и творци, реши парламентът
Проекторешението бе прието с пълно единодушие от 159 гласа "за" от депутатите.
07.02 | 14:30
Най-четени
-
МВР започва масирани проверки по пътищата
Министерството на вътрешните работи започва масирани полицейски операции по цялата...
07.02 | 10:30
-
Томислав Дончев: Очаквам по второ плащане да получим нула финансиране
България е усвоила едва 11% от евросредствата по ПВУ
07.02 | 11:15
-
Застудяването продължава
Дневните температури ще се понижат и максималните ще са около 2°С-7°С
07.02 | 08:00