БНБ ще преструктурира закъсалите банки, КФН – инвестиционните посредници 30.07 | 14:25
Решенията на двете институции обаче трябва да са одобрени и от финансовия министър

Управителният съвет на БНБ ще преструктурира закъсали банки, а Управителният съвет на Комисията за финансов надзор (КФН) ще може да преструктурира инвестиционни посредници с финансови затруднения. Двете институции обаче няма да могат да предприемат никакви действия без изричното одобрение на министъра на финансите. Особено в случай на финансова криза действията на Централната банка трябва предварително да бъдат разрешени от министъра.
Това гласи Законът за възстановяване и преструктуриране на кредитни институции и инвестиционни посредници, приет на второ четене от парламента.
С нормативния акт за целта се създава и специален Фонд за преструктуриране на банки към Управителния съвет на Фонда за гарантиране на влоговете в България (ФГВБ).
В БНБ и КФН се създават самостоятелни структурни звена, които ще подпомагат управителните им органи при упражняване на функциите по преструктуриране. Тези звена ще са отделни и независими от сегашните функции на двете институции, в това число и с упражняването на банков надзор. В случая с Централната банка става въпрос за новия Фонд за преструктуриране на банки към ФГВБ, посочва econ.bg.
Банките и инвестиционните посредници пък вече ще са задължени да изготвят и актуализират планове за възстановяване с мерки и процедури за предприемане на навременни действия при проблем с финансовото им състояние. Въпросните планове ще бъдат разглеждани и одобрявани всяка година от БНБ и КФН.
Законът има за цел да въведе в националното законодателство европейска директива за създаване на рамка за възстановяване и преструктуриране на кредитни институции и инвестиционни посредници.
Директивата за възстановяване и преструктуриране на банките (ДВПБ) на ЕС установява ефективна рамка на европейско ниво за справяне с банкови кризи на достатъчно ранен етап, така че да се предотврати пренасянето на финансовите проблеми на отделни кредитни институции върху цялата банкова система, както и да се премахне във възможно най-голяма степен необходимостта от използване на публични средства за подпомагане на неплатежоспособни банки.
Въвеждат се и следните инструменти за преструктуриране: продажба на стопанска дейност, мостова институция, обособяване на активи и споделяне на загуби. Уреждат се и механизми, които да предотвратят фалити на банките.
В края на май Европейската комисия изпрати писма на България, Чехия, Франция, Италия, Литва, Люксембург, Нидерландия, Малта, Полша, Румъния и Швеция с искане страните да приложат изцяло Директивата. Крайният срок за въвеждане на директивата в националните законодателства на страните от ЕС е бил още в края на 2014 г. 11 от държавите в съюза, сред които и България, не са спазили срока, се посочва в мотивите на вносителите на законопроекта.
Водещи
-
Киселова връща на президента искането за референдум - парламентът няма да гласува
От ГЕРБ потвърдиха новината с пост във Facebook
13.05 | 14:25
-
Борисов: НС няма да подложи на разглеждане внесеното от Радев искане за референдум за еврото
По-рано се появи неофициална информация, че Киселова връща искането на Радев за референдум за...
13.05 | 14:20
-
ФБР с нови приоритети
13.05 | 14:10
-
Работодателите също подкрепиха влизането на България в еврозоната
Според АОБР и АИКБ влизането ни в еврозоната ще гарантира ускорен ръст на доходите
13.05 | 14:00
Най-четени
-
Теменужка Петкова: България върви към еврозоната въпреки президента
Това заяви финансовият министър Теменужка Петкова по време на работното си посещение в...
13.05 | 11:15
-
Министърът на образованието очаква финансовият министър днес да даде официална позиция по темата
"Не е вярно, че Брюксел е предупредил България, че може да спре влизането ни в еврозоната...
13.05 | 09:59
-
Променя се организацията на движение в два участъка на Софийския околовръстен път заради ремонт
До 15 май през нощта поетапно за ремонт на настилката ще се ограничава движението в участъка...
13.05 | 10:16
-
Очаква се решението на председателя на парламента Наталия Киселова ще насрочи ли за разглеждане и гласуване и за кога предложението за референдум
Да не се бавим искат и от ПП-ДБ, но предлагат процедурата да мине възможно най-бързо през...
13.05 | 08:42