НАП пусна справки за заплатите в евро 05.06 | 19:15
Регистърът съществува официално от 1 юни 2025 г., след като хартиените трудови книжки бяха заменени с единни електронни трудови записи

Хората вече могат да проверят какви договори са регистрирани в НАП на тяхно име в новия регистър на заетостта, пише Pariteni. Регистърът съществува официално от 1 юни 2025 г., след като хартиените трудови книжки бяха заменени с единни електронни трудови записи. Записите заменят и сегашната регистрация в НАП на трудовите договори и техните изменения.
Справките в регистъра се откриват в портала на НАП, рубрика "Е-услуги", подрубрика "Справки"/Предоставяне на справка за актуално състояние от единен електронен трудов запис.
Входът е възможен с квалифициран електронен подпис, ПИК на НАП или е-автентикация (чрез страницата https://egov.bg, за което е необходим КЕП, ПИК на НАП или ПИК на НОИ). За да видят всичките си налични договори, потребителите трябва да маркират в полето "електронни трудови записи" вариант "всички", пише Сега.
Записът съдържа ЕИК на работодателя, наименование, дата на сключване на договора, начало на изпълнение, промяна на правоотношението, допълнително споразумение, основание за сключване, длъжност, икономическа дейност, населено място и размер на основното трудово възнаграждение. Заплатата вече е посочена не само в лева, но и в евро. В бъдеще в него ще се публикуват още данни, които бяха включени в новите уведомления - работно време; уговорен платен годишен отпуск; полагаем отпуск за годината на прекратяване на договора; изплатени обезщетения; продължителност на времето, което се признава за трудов стаж и продължителност на времето, което не се признава. Включена е и нова графа - запорни съобщения.
За разлика от трудовите книжки, в регистъра на заетостта информацията включва само договорите, които са били действащи към 2 януари 2003 г. и след това. Това е така, защото задължението за регистрация на трудовите договори беше обнародвано в Държавен вестник в последната неделя на 2002 г. и влезе в сила на 2 януари 2003 г. Според тези промени, заварените към влизането на закона в сила трудови договори е трябвало да бъдат допълнително регистрирани от работодателите. Затова и много хора ще видят като първи запис договора си, действащ към 2 януари 2003 г. За обстоятелствата преди тези договори трудовата книжка остава удостоверителен документ. Както писахме, от НОИ препоръчват осигурените лица да съхраняват всичките си трудови книжки до пенсиониране именно защото те могат да бъдат използвани за удостоверяване на осигурителните периоди, записани в тях.
Покрай влизането на промените за електронния трудов запис в сила, на дневен ред излезе един казус, който ще създава затруднения при постъпването на нова работа. За да се сключи трудов договор с нов служител, трябва да се удостовери неговият стаж, за да се определи добавката му за придобит трудов стаж и професионален опит, т.нар. клас. Сега това не създаваше затруднения, тъй като стажът може да се удостовери с трудовата книжка.
Хартиените трудови книжки обаче трябва да бъдат приключени от работодателите в срок до 1 юни 2026 г., като в тях се запише продължителността на трудовия стаж в съответната фирма към 1 юни 2025 г. Това означава, че стажът след тази дата ще трябва да се удостовери чрез електронния трудов запис на служителя. Тъй като обаче той все още няма договор, новият му работодател няма достъп до данните в регистъра.
Затова служителят ще трябва да направи разпечатка от профила си. Ако този служител има стаж преди 2003 г., ще трябва да вземе и трудовата си книжка, за да го удостовери. Така вместо тези документи да се набавят електронно, каквато е целта на реформата, постъпването на нова работа ще изисква пак разнасяне на документи на хартия.
Водещи
-
Татяна Дончева: Стига с тази инфантилност
Трябва да се постигне обединение на добрите сили, смята тя
13.07 | 18:00
-
Роботите и ИИ ще доминират световната икономика в рамките на едно поколение
Това твърди футуристът д-р Адам Дор, като подчертава, че на мушката е човешкият труд
13.07 | 17:40
-
За 2 месеца: Над 400 възрастни хора са изведени от незаконни домове
Социалният министър Борислав Гуцанов обясни, че са разкрити 12 незаконни обекта, проврени са...
13.07 | 16:58
Най-четени
-
Изненада: Борисов се появи в Приморско (ВИДЕО)
Защо точно този ден се избра за ареста на кмета на Варна, сложиха катран в кацата с мед, заяви...
13.07 | 12:00
-
Шокиращи разкрития за катастрофата с пияната Дебора
Молдовката, шофирала пометената от певицата кола, с разкрития за инцидента
13.07 | 10:40
-
Групата на "Обнови Европа" в ЕП осъжда ареста на Благомир Коцев
Те заявяват, че в България има атаки срещу демократичните институции и върховенството на...
13.07 | 10:00
-
Мистерия: Всеки трети мъж у нас - извънземен
Гените на Тутанкамон крият впечатляващи тайни...
13.07 | 12:41