Цветница е! 28.04 | 09:20

Цветница е подвижен празник, който се празнува една седмица преди Великден, в неделята след Лазаровден

От Кремена Бедерева

Цветница е подвижен християнски, религиозен и народен празник, който се празнува както в православната, така и в католическата и протестантската църква една седмица преди Великден, в неделята след Лазаровден.

Нарича се още Връбница, Цветна неделя, Вая (Вайя), Куклинден или (в западните църкви) Палмова неделя. Пада се в шестата неделя на Великия пост.

На този ден християнската църква празнува влизането на Иисус Христос в Йерусалим в дните преди еврейската Пасха. Според новозаветните евангелия, Христос пристига в града, яздейки магаре, а вярващите го посрещат, като разстилат пред него дрехите си и маслинови клонки.

След като възкресил престоялия четири дни в гроба Лазар, брат на сестрите Марта и Мария , Иисус Христос тръгнал за Йерусалим.

Когато наближил града с придружаващите го ученици и стигнали до Витфагия, той пратил двама от тях да отидат в селото и да му доведат вързаната в началото на селото ослица и малкото ѝ, а ако някой ги попита защо правят това, да кажат, че е потребно на Господ.

Като разбрали, че ослицата е за Христос, никой не им попречил. Той я възседнал и така влязъл тържествено в Йерусалим. Вестта за възкресението на Лазар вече го изпреварила и хиляден народ тръгнал към Витания, за да го посрещне.

Народът, виждайки в Иисус Христос Спасителя, възторжено размахвал палмови клонки и хвърлял цветя пред нозете му. Всички пеели: "Осанна! Благословен Идещият в име Господне, Царят Израилев”.

Фарисеите пък наредили на Христос да забрани на народа да ликува, на което Той отвърнал: "Казвам ви, че ако тия млъкнат, то камъните ще извикат".

Шествието продължило и от височината на Елеонското възвишение до Храма. Христос изгонил оттам събралите се в двора му селяни и купувачи на разни стоки и извършил множество изцерения на болни и недъгави хора.

На този ден в църквата се отслужва молитва и се благославят върбови клонки. Те се раздават на вярващите и всеки ги отнася до дома си за здраве. Окичват с върбови клонки портите и се сплита венче от осветената в църквата върба. Върбовите клонки символизират палмовите, с които е бил посрещнат в Йерусалим Иисус Христос. В този ден, който е през периода на постите, се разрешава риба.

Традицията у нас на празника е да се раздават върбови клонки – те напомнят на палмовите вейки, с които е посрещнат Спасителя в Йерусалим. Вярващите занасят в къщите си осветените клончета и украсяват с тях портите. Младите момичета се кичат с венчета от върбички и цветя.

Сутринта над портите на всяка къща се закичват венчета от  върбови клонки, които предпазват от зло и от неплодородие. Лазарувалите предния ден моми се събират на реката, като всяка носи свое венче и омесения предварително обреден хляб (кукла) и изпълняват обичая "кумичене". Венчетата и парчета от хляба се  нареждат на дъсчица и се пускат по течението. Момата, чието венче излезе най-напред, се избира за "кумица" и тя повежда моминското хоро към своята къща. 

Българската православна църква чества празника вход Господен в Йерусалим (Цветница, Връбница).

По този повод във всички епархии на Българската православна църква в неделя ще се отслужи Златоустова Света Литургия. Негово Светейшество Българският патриарх и Софийски митрополит Неофит ще оглави празничната св. Литургия в патриаршеската катедрала "Св. Александър Невски” и ще благослови вярващите за празника.

Началото е в 9.30 часа. В митрополитския храм на град Пловдив "Света Марина” архиерейска Света Литургия ще оглави Негово високопреосвещенство Пловдивски митрополит Николай. Началото е в 9.00 часа.

Честит празник на всички, които носят имена на цвете!

Водещи