Граждански съвет ще наблюдава съдебната реформа, борбата с корупцията и мафията 12.02 | 16:55
Той ще бъде създаден към Националния механизъм за мониторинг на върховенството на закона

С Постановление № 240 от 24 септември 2019 г. Министерският съвет създаде механизъм за осъществяване на мониторинг на национално равнище по показателите върховенство на закона, съдебна реформа, борба с корупцията по високите етажи на властта и с корупцията в по-общ план и борба с организираната престъпност.
Националният механизъм за мониторинг се осъществява чрез Съвета за координация и сътрудничество, в чийто състав се включват представители на изпълнителната и на съдебната власт и на независими държавни органи. В заседанията на Съвета ще могат да участват представители на парламентарните групи и председателя на Комисията по правни въпроси към Народното събрание. Предвиди се и създаването на Гражданският съвет, който ще осъществява гражданско наблюдение за постигнатия напредък и изпълнението на мерки и дейности по посочените показатели. Той ще включва представители на магистратските професионални организации и на други неправителствени организации.
С изменението на постановлението ще може да се конституира Гражданският съвет след провеждане на публична процедура за определяне по един представител на неправителствени организации с опит в областта на превенцията и противодействие на корупцията, на съдебната реформа и на работодателите, признати на национално равнище. Професионалните организации на съдиите, прокурорите и следователите също ще могат да посочат свои представители в Гражданския съвет.
ПМС № 240 ще влезе в сила в съответствие с общото правило, предвидено в Конституцията, а именно три дни след обнародването.
Дейността на Съвета по координация и сътрудничество ще започне при влизане в сила на решението на Европейската комисия за отмяна на Механизма за сътрудничество и проверка.
В свое заключение от доклада от 22 октомври 2019 г. ЕК посочи, че извършеният от България напредък по линия на МСП е достатъчен за изпълнение на ангажиментите на страната и за отпадане на самия механизъм. Тези заключения бяха подкрепени в края на 2019 г. от Комисията по граждански права, правосъдие и вътрешни работи към Европейския парламент (Комисията LIBE).
Водещи
-
Бриджит Макрон ще доказва в съда, че е жена
"Много е неприятно да се налага да се подлагаш на такова публично доказване. Но тя е решена да...
18.09 | 11:45
-
Севлиево и близките села са на един от най-строгите водни режими в страната
Дългосрочно решение – язовир
18.09 | 11:30
-
Костадинов: МВР се появява по улиците само при протести или за да дебне шофьори
„Възраждане“ излезе с декларация от парламентарната трибуна във връзка със засиленото...
18.09 | 10:59
-
Делян Пеевски, лидер на ДПС и ПГ на ДПС-НОВО НАЧАЛО: Ще има държава с главно „Д“!
Акцията е в подкрепа на арестувания кмет на Варна Благомир Коцев и на бившия заместник - кмет...
18.09 | 10:45
Най-четени
-
Българската православна църква почита днес паметта на Свети Евмений
Народни вярвания и традиции
18.09 | 08:30
-
Пловдив забранява старите коли в центъра на града
Забраняват и отоплението на твърдо гориво
18.09 | 09:30
-
Народното събрание ще гласува днес петия вот на недоверие срещу кабинета с министър-председател Росица Желязков
Обвинения и контрааргументи
18.09 | 08:45