Кацаров забрани износа на лекарства заради четвъртата ковид вълна 31.08 | 16:59
Заповедта ще бъде отменена веднага след като се балансира снабдяването на пазара

Със заповед на министъра на здравеопазването д-р Стойчо Кацаров се забранява износът на нискомолекулни хепарини и лекарствен продукт от групата на имуносупресорите до 30 ноември, включително. Целта е при повишено потребление на тези медикаменти по време на новата вълна на пандемията, държавата да разполага с достатъчни количества, за да обезпечи българските пациенти.
Към настоящия момент от използваните за лечение на пациенти с COVID-19 са налице данни за потенциален недостиг на следните лекарствени продукти: Enoxaparin, Nadroparin, Tocilizumab.
От предоставената от притежателите на разрешенията за употреба информация се вижда, че се осъществяват редовни доставки за българския пазар. Въпреки това, от началото на август в Изпълнителната агенция по лекарствата има данни за затруднено снабдяване с медикаментите в аптечната мрежа, като се наблюдават тенденции за увеличаване на потреблението и в лечебните заведения.
Извършените от ИАЛ проверки показват, че лекарствените продукти с посочените по-горе международни непатентни наименования са предмет и на паралелен износ от територията на България за други страни, в количества, създаващи предпоставки за потенциален недостиг от медикаментите за българския пазар. Независимо от законния характер на тази дейност, при увеличаващо се потребление износът на лекарствени продукти, използвани за лечение на български пациенти с COVID-19, лишава българския пазар и пациентите от количествата, предназначени за задоволяването на потребностите на населението. По този начин, в условията на изключителните обстоятелства на пандемията и в частност в периода на нейното поредно усложняване в България, износът нарушава баланса между доставяните на територията на страната лекарства и ускореното повишение на нуждите от тях.
В мотивите към заповедта се посочва още, че тези лекарствени продукти се прилагат и в терапията на пациенти с други заболявания, като постоперативна терапия, бременни пациентки с тромбофилия, трансплантирани пациенти и др. Недостигът на тези медикаменти, използвани за приложението на всички тези пациенти, застрашава живота и здравето на значителен брой хора в България, а неспазването или прекъсването на назначената им терапия може да доведе до сериозен риск за живота и здравето им.
Заповедта ще бъде отменена веднага след като се балансира снабдяването на пазара.
Водещи
-
Малките и средни предприятия ще спечелят най-много от влизането ни в еврозоната
Това коментира министърът на икономиката и индустрията Петър Дилов
08.07 | 20:40
-
Нов протест за запазване на българския лев се провежда в столицата
Демонстрацията е подкрепена от партиите "Възраждане", МЕЧ и "Величие"
08.07 | 20:20
-
Асен Василев: Акцията на Антикорупционната комисия в община Варна е политическа атака
Според него зад нея стои Делян Пеевски и кръгът около него
08.07 | 20:00
Най-четени
-
И ЕП гласува ЗА влизането ни в еврозоната (ОБНОВЕНА)
Финалното решение ще вземат финансовите министри на 27-те държави членки на ЕС в Брюксел след...
08.07 | 13:31
-
Протест срещу въвеждането на еврото (ОБНОВЕНА)
08.07 | 14:00
-
Христо Петров: Всеки вика „Махам се", къде се махаш – в еврозоната се махаш
По думите на Петров, "добро ще има направя, ако поне аз им спестя мащабния икономически анализ...
08.07 | 11:30
-
България, добре дошла в еврозоната!, гласи надписът на близо 30-метров транспарант, поставен на сградата "Шарльоман" на Европейската комисия в Брюксел
Сградата "Шарльоман" е първата от комплекса сгради в Брюксел, издигнати за нуждите на...
08.07 | 11:44