Донев: Доводите на нидерланския премиер за неприемането ни в Шеген са неубедителни 05.12 | 12:00
Правителството има готовност за ответни мерки, ако Нидерландия и Австрия наложат вето на българското членство
Правителството има готовност за ответни мерки, ако Нидерландия и Австрия наложат вето на българското членство в Шенген, заяви служебният премиер Гълъб Донев. Той изрази надежда, че в оставащите дни може да "надделее разумът" в партньорите от Шенген.
"Имаше две проверки за изпълнение на критериите за членство на страната ни в Шенген. И двете завършиха с положителни за България доклади. В допълнение посолството на Австрия в София имаше проверка, също положителна. Резултатите от тези проверки категорично показаха, че България покрива всички критерии за членство в Шенген. За съжаление, Нидерланската страна избра да не участва в тези проверки. В този смисъл изразените резерви от премиера на Нидерландия резерви, които се аргументират с липсата на увереност по изпълнение на критериите от България за членство в Шенген от България са не само неубедителни, но и противоречат на решенията на всички държави членки и на становището на ЕП."
Това заяви премиерът Гълъб Донев в Министерския съвет. По-рано той проведе среща с вицепремиера и министър на вътрешните работи Иван Демерджиев, министъра на външните работи Николай Милков и министъра на правосъдието Крум Зарков. Поводът е ветото, което Нидерландия наложи на България за членство в Шенген, съобщава БНР.
Водещи
-
България на прага на еврото: Страната е готова за новата валута от 1 януари (ОБЗОР)
Символично президентът на Европейската централна банка разписа българското евро, което ще...
05.11 | 04:36
-
Топ астролог: През април 2026-а пламва война в Азия
Точно между март и юни догодина Юпитер показва развитие за България
04.11 | 20:30
-
Цветанов: Бойко не е този Борисов, който беше в началото и до 2018-19 г.
Румен Радев може да има 100-110 депутати, коментира бившият вътрешен министър и...
04.11 | 20:15
Най-четени
-
България на прага на еврото: Страната е готова за новата валута от 1 януари (ОБЗОР)
Символично президентът на Европейската централна банка разписа българското евро, което ще...
05.11 | 04:36
-
Почитаме Свети Галактион, ако денят е слънчев - годината ще е плодородна
Предсказания за времето
05.11 | 08:30
-
"Топлофикация София" започва днес поетапното пускане на отоплението в столицата
Изисквания към клиентите
04.11 | 08:30
-
От януари 2026 година таксата за издаване на лична карта ще бъде 30 лева
Документите за самоличност могат да бъдат подменени и преди изтичане срока на тяхната валидност
04.11 | 12:15