Как се пуснка неплатен отпуск? 31.05 | 19:15
Работодателят, по искане на работника или служителя, може да му разреши ползването на неплатен отпуск.

Работодателят, по искане на работника или служителя, може да му разреши ползването на неплатен отпуск. Тук трябва да обърнем внимание, че чл. 160 от Кодекса на труда предвижда правна възможност за ползването на неплатен отпуск, но той не е субективно право на работника или служителя и ползването му става с разрешение от работодателя. Ползването на неплатен отпуск не зависи от това дали работника или служителя е ползвал полагащия се платен годишен отпуск. Освен това, ползването на неплатен отпуск не зависи от продължителността на трудовия стаж на работника или служителя. Правната рамка обяснява д-р Тодор Капитанов, експерт в сферата на трудовото право и създател на платформата mywork.bg.
В ал. 2 от същия член обаче, законодателя задължава работодателя да разреши еднократно ползването на неплатен отпуск, до една година, на работник, който е в правоотношение с институция на Европейския съюз, извън случаите по чл. 120а, с Организацията на обединените нации, с Организацията за сигурност и сътрудничество в Европа, с Организацията на Северноатлантическия договор или с други международни правителствени организации. Правото на ползване на този отпуск е еднократно и не може да се ползва повторно, включително и при смяна на работодателя. Работодателя е длъжен да освободи работника или служителя, само ако са налице описаните предпоставки, а право на такъв отпуск имат само лицата за които са изпълнени горните изисквания.
Работника или служителя, за да ползва отпуска по чл. 160 ал. 2, трябва да представи на работодателя, заедно с молбата за отпуск, доказателства че действително отговаря на изискванията за ползването на този вид отпуск.
Ползването на неплатен отпуск става по инициатива на работника с отправянето на писмена молба до работодателя. Молбата задължително трябва да съдържа началото на ползването и продължителността на отпуска, определена в работни дни. За да даде съгласието си и да разреши ползването на отпуска, работодателя издава писмена заповед за отпуск.
Неплатения отпуск по чл. 160 от КТ се зачита за стаж до 30 работни дни за една календарна година, а над 30 работни дни, само ако това е предвидено в Кодекса на труда, друг закон или нормативен акт на Министерския съвет.
Водещи
-
Харалан Александров: Бащата на коалицията е Бойко Борисов
Той се държи с партньорите си като с деца, които трябва да се учат, наставлява ги и понякога...
23.09 | 17:58
-
Миланов: Основният елемент за реформата в службите за сигурност трябва да е човешкия ресурс
бившият директор на ГДБОП и НСО и бивш директор на Съвета по сигурността смята, че след...
23.09 | 17:42
-
Полша към Зеленски: Никога повече не си позволявай да ни обиждаш!
Повод за напрежението стана спорът между двете държави, разразил се заради зърнената търговия
23.09 | 17:20
Най-четени
-
Средната работна заплата в България се е повишила до 1957 лв.
Това сочат данните за второто тримесечие на 2023 г.
23.09 | 11:00
-
Путин е изключителен лицемер и циник, твърди бивш автор на речите му
Това разкрива пред Newsweek Абас Галямов - политически консултант, базиран в Израел
23.09 | 12:42
-
Кирил Петков: Пак чужди служби откриха поредния шпион у нас
"Докато българските служби не проработят по проактивен начин - реално националната сигурност е...
23.09 | 10:40
-
Проверка показа, че надценката при млечните продукти стига до 70% в магазина
Това заяви земеделският министър Кирил Вътев
23.09 | 11:20