Гроб 43 пази тайните на Черноморската Атлантида 03.12 | 16:00
В това погребение е открито повече злато, отколкото в целия останал свят през този период

Повечето хора по света днес са чували за великите цивилизации на Месопотамия, Египет, Индия, Китай, които са известни като най-ранните познати човешки култури, характеризиращи се с урбанизация, организирано управление и дори технически нововъведения, пише "Стандарт".
Малцина обаче са чували за мистериозната цивилизация, която се е появила по бреговете на езерата по българското крайбрежие на Черно море преди около 6500 години. Проф. Христо Смоленов, който посвещава години от живота си в проучване на наследството й я нарича Черноморската Атлантида.
Преди 50 години археолозите в България се натъкват на огромен некропол от медната епоха от петото хилядолетие пр.н.е., съдържащ най-старото обработено злато, откривано някога. Това става близо до днешния град Варна. Разкритите множество погребения са източник на съкровища за специалистите. Но едва когато стигат до гроб с пореден номер 43, археолозите осъзнават истинското значение на находката.
В погребение 43 те откриват останките на мъж с висок обществен статус, погребан с несметни богатства. В това погребение е открито повече злато, отколкото в целия останал свят през този период.
Откритието идва случайно
За откриването на емблематичното съкровище неведнъж разказва доайенът на археолозите Александър Минчев. Преди 50 години, съвсем случайно, той е бил в кабинета на тогавашния директор на Варненския исторически музей проф. Михаил Лазаров, когато става ясно, че е намерено нещо интересно при изкоп на канал за кабел във Варна.
Предметите са намерени от багериста Райчо Маринов от Дългопол, разказа Минчев. Докато копаел канала, 22-годишният тогава Маринов видял находките в пръстта. Той се впечатлил по-скоро от медните сечива, а не от златните предмети, въпреки че последните били с обща тежест около един килограм.
Събрал всичко в една кутия и прибирайки се в Дългопол ги сложил под леглото си у дома. Почти месец по-късно се сетил за тях и се обадил на директора на музея в родния си град, който пък звъннал на колегата си във Варна.
"Когато с проф. Лазаров отидохме в музея в Дългопол, всичко беше подредено върху бяла амбалажна хартия", спомня си Минчев. Медните сечива веднага им подсказали всъщност за коя епоха става въпрос. Моментално били задействани органите на реда и находките били пренесени във Варна, а багеристът – издирен, за да покаже къде точно ги е намерил. Така е поставено и началото на разкопките на Варненския халколитен некропол.
Водещи
-
Президентът връчи втория мандат за съставяне на кабинет на проф. Денков (ОБНОВЕНА, ВИДЕО)
Не е целесъобразно от моя страна да ви връча мандат след изтеклите записи, но съм призван да...
29.05 | 17:03
-
Ето кои са верните отговори от малката матура по БЕЛ
29.05 | 16:15
-
Бориславова размаха пръст на Радев: Законите на страната трябва да се спазват - по буква и дух
Когато имаш назначено от теб служебно правителство и смениш ръководствата на всички служби...
29.05 | 17:30
Най-четени
-
Прокуратурата се самосезира: Имало ли е принуда спрямо депутат от 49-ото НС
Разследването по случая продължава
29.05 | 10:30
-
Радостин Василев се страхува за живота си и е под охрана на полицията
Той посочи, че не се чувства предател и допусна, че е възможно хора от обкръжението му да са...
29.05 | 11:00
-
Майка обвинява възпитателка, че е ритнала детето й в слабините
В „Пирогов” лекарите установяват разкъсно-контузна рана, хематоми и кръвонасядания в областта...
29.05 | 09:45