Вурусолог: Някои се умориха от мерките, но коронавирусът не се е уморил 10.03 | 09:00
Британският, бразилският и южноафриканският вариант се прикрепват по-добре към рецептора на клетката, казва проф. Александрова

Сега повече от всякога са важни всички мерки, включително и ваксинирането, защото ние наистина се надпреварваме с вируса. Това заяви в ефира на БНТ вирусологът проф. Радостина Александрова. Според нея, причините за увеличаването на случаите със заразени в момента са комплексни.
"Първо, това, че все още нямаме колективен имунитет, т.е., има хора, които са чувствителни към вируса, голяма група хора и това е в цял свят. Новите варианти, които се разпространяват доста по-успешно. И може би това, че някои от нас вече са се поуморили от мерките и т.н., но не бива да забравяме, че вирусът не се е уморил и да продължаваме да ги спазваме много стриктно", категорична беше тя.
По отношение на британския вариант на коронавируса, проф. Александрова обясни, че това е един вариант, който се е появил в края на миналата година. Първата проба, в която е установен по досегашните данни е на 20 септември, въпреки че светът го е разбрал в средата на декември, когато стана ясно, че това е един вариант, който измества останалите.
"Мутацията е всяка една промяна в генетичната информация на вируса, оттук нататък тя се предава в следващите поколения и така възниква една линия вируси, образно казано, която съдържа тази мутация, но тъй като непрекъснато възникват нови мутации, тя ще се разклони като корените на дърво, а всеки вариант притежава една съвкупност от мутации", допълни вирусологът.
Проф. Александрова каза още, че при британския вариант има 17 мутации, за някои от които знаем какво правят, за други обаче все още нямаме информация, възможно е те да са неутрални. Едната мутация е вече известната N501Y, за която се предполага, че му помага да се разпространява и по-добре да се закачи за рецептора на клетката. Същата мутация я има и при бразилския, и при южноафриканския вариант. Така че те много по-добре се прикрепват към рецептора на клетката и това им помага да се разпространяват, обясни вирусологът.
Водещи
-
Парад на класически автомобили превърна Бургас в столица на ретро красотата
Най-атрактивните возила бяха отличени със специални награди.
07.07 | 12:14
-
Предвиждат промени в Закона за трансплантация на органи, тъкани и клетки
От началото на тази година в страната ни са извършени 14 органни трансплантации
07.07 | 11:59
-
Невиждано досега дълго хоро се изви на площада в стамболовското село Царева поляна
Той събра с обич към родния край земляци, роднини, приятели от близо и далеч.
07.07 | 11:45
-
Опитните градинари препоръчват използването на амоняк за торене на пипер
Как се приготвя разтворът за поливане
07.07 | 11:15
Най-четени
-
Горанов:Нито лев от 78-те милиарда лева валутни резерви на Българската народна банка няма да напусне балансовата сметка на институцията след влизането на България в еврозоната
Предупреждение за бюджетния дефицит
07.07 | 09:50
-
Заради европейска директива се очаква скок на горивата
За цените на горивата след влизане на еврото Бенчев заяви, че цената ще се изчислява така,...
07.07 | 10:30
-
Затварят таверните на открито в Гърция от 12 до 17 часа
Затваряне на заведения и сериозни глоби
07.07 | 09:45
-
Приемането на еврото навлиза в последната фаза
Приемане на еврото през следващата година
07.07 | 10:14