„За“ или „Против“ Дядо Коледа? 23.12 | 12:19

Да оставим ли децата да вярват в магията или да им кажем истината?

От Филипа Тодева

Дядо Коледа наднича усмихнат от всяка витрина, разхожда се във всеки мол, а понякога можем да го видим да си пийва кафе (или нещо по-силно) на централните улици по градове и селца.

Той е навсякъде, така лесно достъпен. Това, според психолозите, става причина много от децата да се съмняват в неговата уникалност, а оттам може би и в магията на Коледа.

Какво да направим тогава? Да кажем ли на децата истината или да ги оставим да вярват коледната магия?

Дори и психолозите не са категорични по този въпрос. Те смятат, че от родителите до голяма степен зависи докога децата вярват в Дядо Коледа.

В някои семейства не се поддържа идеята, че е добре децата да вярват в нереални неща, коментира психологът от БАН Маргарита Бакрачева. Други напротив, смятат, че е добре децата да имат истинско детство. Разбира се, децата определят вярата си и в зависимост от това, което чуват навън, както и от своите собствени фантазии, обяснява тя.

Според детския психолог Елена Тодорова приблизителната възраст, до която малчуганите вярват, че съществува истински Дядо Коледа, е училищната, тоест докато навършат 7-8 години, допълва БТА. 

Предполага се, че успоредно с овладяването на базови познания за света 7-8 годишното дете започва да задава рационални и практични въпроси, обяснява тя.  "Между 4 и 7-годишна възраст децата са в плен на магическото мислене", казва Тодорова. Това е възрастта на вълшебните приказки и чудесата. Тук се изгражда способността за вярата в доброто и надеждата, че то ще победи, обяснява психологът и посочва, че в умерени варианти това са компоненти на балансираната психика. Има много добри подкрепящи примери от фолклора и народното творчество, които са носители на надежда и вяра.

"Един от тях е и този за Дядо Коледа, макар той да не традиционно "наш", български", отбелязва Тодорова.

Маргарита Бакрачева посочва, че чисто психологически вярването в Дядо Коледа е свързано с вярата и надеждата по принцип. "Прекрасно е да не губим вярата си в чудеса. Това няма  нищо общо с пасивността и очакването нещата да се случват от само себе си", подчертава експертът.

Според нея най-правилният съвет към родителите е да следват това, което чувстват и смятат за правилно. Днешните деца имат шанс да се информират от различни източници винаги когато го пожелаят. "А и е трудно да поддържаш вярата в нещо, което е под път и над път, като нещо специално и чудно", отбелязва още Елена Тодорова. Личното й мнение е, че Дядо Коледа се превръща в маркетингов трик, ориентиран към бързите и по-големи печалби. Тя не одобрява това, че Дядо Коледа пристига в моловете още от края на ноември и се усмихва от всяка витрина, щанд за детски играчки, дори и супермаркет.

"Имам малка дъщеря и ми е трудно да я убеждавам, че Дядо Коледа е специален, след като е толкова достъпен, а и срещу скромна сума получаваш снимка с него във всеки мол и детско тържество", посочва психологът. Елена Тодорова предупреди, че така изчезват чудото, тайнството и вълшебството, в които децата вярват.

Водещи

Най-четени