„Алфа рисърч“: Най-големият ни страх вече са атентатите 23.11 | 14:28

Въпреки това 67% от сънародниците ни изобщо не смятат да променят плановете и живота си заради тревогата от терористични нападения

От Ростислава Иванова

Повечето от половината български граждани вече се страхуват от терористични нападения, които радикални ислямисти биха извършили в траната ни. Това показва регулярно представително проучване на общественото мнение, проведено от "Алфа Рисърч". 52% от участвали в анкетата сънародници са на мнение, че заплахите за страната ни са толкова реални, колкото са за Франция и останалите европейски страни. Допитването е проведено в периода 10-18 ноември 2015 г.

Заради бежанската криза в Европа през последната година темата за сигурността често присъстваше в дневния ред на българското общество. Атентатите в Париж обаче я поставиха отново и то много по-драматично и силно. Общото усещане на българите е, че в момента всички европейци са изправени пред общи рискове и заплахи, посочват социолозите.

28% от участниците в анкетата - основно по-възрастни хора и от граничните райони, смятат, че заплахата за България дори е по-висока, тъй като сме на външната граница на Европейския съюз. Според 21% - главно от по-младото и средно поколение, страната ни е относително по-защитена, тъй като не сме приоритетна мишена за терористите.
Въпреки опасенията, преобладаващата част от хората (67%) не възнамеряват да променят нищо в ежедневното си поведение и навици: едни - защото и без друго пътуванията и посещенията им на публични места са силно ограничени, други – защото, смятат, че не трябва да се позволява на терористите да променят цивилизования начин на живот на милионите хора по света.

Само 6% от запитаните посочват, че ще се откажат от планираните си посещения в чужбина в следствие на терористичните заплахи. 1% смятат дори да променят плановете си за обучение в Европа.

Относително най-голяма част от хората - 17-20%, смятат да ограничат посещенията си на места, където се събират много хора, като стадиони, концерти, театри или пък на местата, където има концентрация на чужденци, сочи изследването на "Алфа Рисърч".

 

Водещи

Най-четени