"Магнитни" бактерии ще строят компютри 09.05 | 10:24
Бактерии, способни да произвеждат и подреждат наномагнити, може да доведат до скок в развитието на паметовите устройства
Днес компютърните вируси и буболечки (bugs) са понятията, за които бихме се сетили, че са пренесени от живата природа в съвременната техника. Скоро обаче може да се окаже, че в компютрите ни се използват и технологии, взети директно назаем от материали и процеси, случващи се в живи организми.
В случая става въпрос за вид бактерии, способни да произвеждат миниатюрни магнити (наномагнити). Уникалните им качества могат да бъдат използвани за създаването на по-ефективни лазерни харддискове и по-бързи връзки в компютрите на бъдещето.
За целите на проучванията си изследователи от Университета в Лийдс са използвали вид бактерия, която "яде" желязо. С нейна помощ те създали магнитна повърхност, подобна на тези, използвани в традиционните твърди дискове. Уникалното при този тип бактерии е, че след като погълнат железните частици, те образуват в себе си миниатюрни наномагнити.
Тази своя необикновена способност бактериите дължали на определен вид протеини. В процеса на работа учените започнали да разбират как протеините събират, оформят и позиционират наномагнитите. Впоследствие изследователите установили как могат да повторят това поведение в лабораторни условия извън клетките на бактериите.
Така, в сътрудничество с Токийския университет по земеделие и технологии, учените от Университета в Лийдс се надяват да разработят подход от "дъното към върха", създавайки по-евтина и екологична електроника.
Първото магнитното поле било създадено от докторантката Джоана Галоуей, която използвала протеин, създаващ перфектни нанокристали от магнетит (феромагнитен минерал с химическа формула Fe3O4 ) в бактерията Magnetospirilllum magneticum.
С помощта на технология, която Галоуей и нейните колеги все още усъвършенстват, тези протеини ще могат да се ползват, за да вършат "черната работа" по създаването на все по-качествени и бързи твърди дискове.
Самите протеини ще работят на нанониво – ще събират железните частици, ще създават повечето магнитни части и ще ги подреждат в правилни формации, все трудни операции, които спъват развитието на този тип технологии по метода "отгоре надолу". Така пътят към създаването на по-качествени и бързи хардискове ще бъде открит.
Водещи
-
Изборът на председател на парламента - все по-труден през годините
Защо се стига до забавяне на процедурата?
12.11 | 21:00
-
Наистина ли е възможно да побелеем за 5 минути?
12.11 | 20:45
-
Не е уместно да се вдигат осигурителните вноски, смята Шулева
Бившият вицепремиер коментира идеите за бюджета за следващата година
12.11 | 20:30
-
Трагедията със загиналите летци: Проверка констатира недостатъчен нальот във ВВС
Стара съветска техника, забавяне при превъоръжаването и остарели методи на работа ще доведе до...
12.11 | 20:15
Най-четени
-
Според Костадинов, арестът на Миленов е безпрецедентен
"Вчера бях отвратен и погнусен от това, което патерицата на Пеевски Величие направи с неговия...
12.11 | 09:15
-
ГЕРБ-СДС стартира разговори за обсъждане на съвместни политически действия
Разговорите ще се проведат в парламента.
12.11 | 12:15
-
Нови подробности за рязането с макетен нож в София
След случая "Дебора" вчера България бе потресена от нов случай на насилие с макетен нож. Жена...
12.11 | 10:59
-
Конспирация или Голяма лъжа: Кейт Мидълтън никога не е имала рак?
Доклад на кралски журналист възобнови спекулациите
12.11 | 16:15