„Турски поток“ ще припокрие „Южен поток“, намекна Сергей Лавров 17.11 | 10:45
Разглеждаме вариант тръба да мине през България, Сърбия и Унгария, каза той
Маршрутът на газопровода "Турски поток" може да премине през територията на Сърбия. Това заяви руският министър на външните работи Сергей Лавров в интервю за изданието "Сръбски телеграф", предаде БГНЕС. "Удовлетворени сме от хода на строителство на "Турски поток" във варианта две отсечки. В момента се разработват различни възможности за продължаването на газопровода през европейска територия, включително по маршрута България, Сърбия, Унгария до газоразпределителния център в австрийския Баумгартен", отбеляза руският първи дипломат.
Думите на Лавров обаче означават директно, че "Турски поток" на сушата ще припокрие почти точно маршрута на спрения "Южен поток". Той трябваше да минава през България, Сърбия, Унгария и да достигне до газовия хъб в Баумгартен. Единствената разлика е, че сега руското синьо гориво няма да излиза на европейската суша при Варна, а в Турция.
"Едновременно с това ние вземаме под внимание печалните уроци от "Южен поток" и не бихме желали повторение на ситуацията. Ще бъдем готови да започнем съответната работа само след като получим твърди положителни гаранции от профилните структури на Евросъюза", подчерта Лавров. Той отбеляза, че енергийната сфера е едно от приоритетните направления за сътрудничество между Москва и Белград. "Водещите руски компании, включително "Газпром", поддържат тесни контакти със сръбските партньори. Имат големи съвместни планове. Съгласуването на конкретните стъпки се осъществява по линия на междуправителствения руско-сръбски комитет за търговия, икономическо и научно-техническо сътрудничество", обобщи Лавров.
Проектът "Турски поток" предвижда строителството на газопровод по дъното на Черно море до европейската част на Турция и от там към границата с Гърция, отбелязва ТАСС. Дължината на морската част на тръбопровода е около 910 км, на сухопътната част по територията на Турция - 180 км. Първата отсечка е предназначена за снабдяването на турския пазар, втората – за страните от Южна Европа и Балканите. Капацитетът на всяка една от отсечките е по 15,75 милиарда куб.м. газ. Планира се те да бъдат пуснати в експлоатация в края на 2019 г.
Водещи
-
Съдът на ЕС нареди на МВР да спре безразборно да събира отпечатъци и ДНК
За всеки отделен случай МВР трябва да докаже, че има абсолютна необходимост от полицейска...
28.11 | 21:00
-
Декември идва със студ и сняг (МЕСЕЧНА ПРОГНОЗА ЗА ВРЕМЕТО)
Дъжд по Коледа, тук-там снежинки
28.11 | 20:45
-
Путин: За два дни изстреляхме 100 ракети срещу Украйна в отговор на атаките с ATACMS
Мощта на "Орешник" при масиран удар е сравнима с ядрено оръжие, заяви руският президент
28.11 | 20:15
Най-четени
-
КЕВР обсъжда ново поскъпване на водата от 2025 година
28.11 | 08:45
-
ЕК с наказателна процедура срещу България заради киберсигурността
Държавите в ЕС трябваше да въведат до 17 октомври правилата, които засягат критични сектори
28.11 | 17:00