КЗК проучва доставки на лекарства към болниците 23.02 | 14:35
Комисията образува производство за минималната цена на преглед в частен кабинет

Комисията за защита на конкуренцията (КЗК) ще проучи пазарите на доставки на лекарствени продукти към болнични заведения, Министерство на здравеопазването и Националната здравноосигурителна каса (НЗОК).
Това съобщиха от самата Комисия. Оттам допълват, че са сезирани от сигнал подаден от Мартин Димитров и Ваньо Шарков, депутати от "Синята коалиция".
КЗК допълва, че ще направи предварителен анализ за съществуващите условия за функциониране на ефективна конкуренция и отношенията между основните участници. В рамките на проверката ще бъде изследвано наличието на евентуални форми на нарушение на разпоредбите на Закона за защита на конкуренцията (ЗЗК).
На този етап от Комисия са поискали информация за съществуващите практики от Министерството на здравеопазването и от НЗОК.
В отделно съобщение от КЗК уведомиха още, че образуват производство за разследване на еветуално нарушение във връзка с приемането на минимална цена за частен лекарски преглед от страна на Българския лекарски съюз (БЛС)
Според проучванията на КЗК приемането на минимална цена за лекарски преглед, извън случаите, в които той се заплаща от НЗОК, регулира ценовото поведение на членовете на БЛС и представлява пряко определяне на цени, а това е ограничение на конкуренцията на пазара.
Проверката беше направена през октомври 2011 година. След допълнително проучване във връзка с представени възражения относно идентификацията на ответната страна, КЗК предяви на БЛС нови твърдения за извършено нарушение по чл. 15, ал. 1, т. 1 от ЗЗК, допълват от институцията.
В срок от 30 дни ответната страна има право отново да представи писмени възражения по предявените твърдения. Срокът започва да тече от деня на получаването на определението.
Водещи
-
Извънредно! Потопът в "Елените" е отнел още един живот
Жертвите на адското наводненеие вече са четири
04.10 | 19:57
-
Разчистването във в.с. „Елените“ е в пълен ход
Стотици пожарникари, полицаи, спасителни отряди, доброволци и екипи на общината работят по...
04.10 | 18:00
-
US политик: Извънземните имат 5-6 подводни НЛО бази в дълбините край Бахамите
Тим Бърчет смята, че може да са там отдавна
04.10 | 17:40
-
Подобрява се обстановката в Монтанско, „Петрохан” е отворен за движение
Няма населени места без ток, а пътищата се почистват от паднали дървета и клони
04.10 | 17:20
Най-четени
-
Оглеждат състоянието на сградите в Елените и дали те са безопасни за обитаване
Областният кризисен щаб призовава гражданите да се въздържат от пътуване към засегнатия район
04.10 | 12:00
-
Елена Йончева: Преходната администрация в Газа трябва да е под егидата на ЕС или ООН
Нашите власти правят всичко възможно да върнат у нас българина, задържан с флотилията за Газа
04.10 | 11:20