Политолог: Шансовете за кабинет с първи мандат намаляват 26.06 | 17:00
Борисов каза, че ще предложат изцяло партиен кабинет, което намалява шансовете да бъде подкрепен, коментира Даниел Стефанов

Шансовете за кабинет с първи мандат намаляват. Първо се вижда, че ПП-ДБ отказват да участват в такова мнозинство, както и очевидно ИТН. Вторият елемент, който ме навежда на мисълта е, че Борисов каза, че ще предложат изцяло партиен кабинет, което намалява шансовете да бъде подкрепен.
Това коментира политологът Даниел Стефанов в интервю пред БНР.
Според него "сега е трудно да се говори за кабинет с втори мандат, а третият мандат е по особен":
Защото, ако някой от тези неща, които излязоха като искане и позиция на ИТН за референдум за ЕС и НАТО, както и други неща, означава, че вероятно вече има блок от няколко партии, които застават зад доста сходни позиции и могат да мнозинство за трети мандат.
Стефанов обясни, че Законът за референдумите е инструментът, с които няколко партии НС да направят допитване, дали България да е член на ЕС и НАТО, "теми, които до момента не са били поставяни под въпрос".
"В тази група слагам БСП, Възраждане и Величие, вероятно и ИТН", обясни мнението си Даниел Стефанов.
Той коментира, че няма да е достатъчно, но вече се правят сондажи за подкрепа и от ПП-ДБ, но "не знаем позицията на ДПС".
"Крайният резултат не е толкова важен, вече има алтернативен разказ, какво България може да представлява. Ако до момента евроатлантическата ориентация изглеждаше непоклатима, вече се формира блок, които се легитимира и показва, за какво ще се бори при следващи избори", прогнозира Даниел Стефанов.
И допълни:
"Говори се за директен референдум за НАТО, това не означава, че България автоматично ще напусне двете организации, но говори за промяна на курса на България. Тези няколко партии имат противоположни на позицията за подкрепа на Украйна споменатите теми."
Според него доста неясна изглежда опозицията, защото сигналите от НС за нестабилност са доста странни.
"Погледнато в общ план не мисля, че има партия, която в момента би рискувала да влезе в преговори за втория мандат. Пеевски, въпреки желанието и амбициите, не е в състояние да предизвика протести срещу себе си. Смятам, че ДПС ще продължи да се стреми към участие във властта, видимо с конкретни хора, той ще продължи да бъде основен елемент в евроатлантическата ориентация на страната, но дали това ще доведе до управление, не мога да кажа", каза Стефанов.
Той обясни, че се говори усилено за промяната на изборната система у нас и че е необходима сериозна дискусия.
"Разговорът трябва да е по-широк. Някои изборни системи създават парламенти с по-стабилни правителства, други избирателни системи са с по-високо представителство на групи от обществото. Нашата дава добро представителство на обществото. Не знам дали е подходящ момента да намалим това представителство. Не говорим за крайните версии, а ако погледнете 5-те точки на Възраждане, в тях не се говори излизане на България от ЕС, а за предоговаряне и референдум за еврото, което ще отслаби позицията България в ЕС", коментира Даниел Стефанов.
Водещи
-
Енергиен експерт: Възможно е да си развалим отношения със страните от "Балкански поток"
"Убеден съм, че това не е правилно решение и се надявам да не бъде взето", заяви Явор ...
28.09 | 18:00
-
Сребърен медал за България ня Световното по волейбол във Филипините
Хиляди у нас подкрепяха отбора ни по време на мача с Италия
28.09 | 15:25
-
СКАНДАЛ: Тръмп си фотошопна снимките с държавни лидери?
Тръмп и Мелания позират на всички снимки по един и същи начин
28.09 | 17:20
-
Ваня Григорова: Ако някой се бори със сивата икономика, да премахне тавана на осигуровките
Аз няма да подкрепя предложението за увеличение на цените за паркиране в синя и зелена зона,...
28.09 | 17:00
Най-четени
-
Масово гледане на финала по волейбол в цялата страна – вижте къде
Националният ни отбор ще играе днес от 13.30 ч. срещу тима на Италия за титлата на световното...
28.09 | 09:00
-
Румен Петков: ПП-ДБ живеят от Пеевски и заради Пеевски
Той за тях е като слънцето и въздуха
28.09 | 11:00
-
Основни хранителни стоки поскъпват на тържищата
Повечето зеленчуци и плодове поевтиняват на борсите у нас
28.09 | 10:20