Българите в чужбина да са спокойни – ще могат да гласуват 22.08 | 21:40
Проблемът с гласуването стоеше най-вече пред сънародниците ни в Германия

Българите в чужбина вече трябва да са спокойни, че ще успеят да упражнят правото си на глас на предсрочните парламентарни избори на 5 октомври. Това става ясно, след като след дългогодишна битка най-сетне ще бъдат разкрити повече избирателни секции, съобщава в. "24 часа".
Проблемът с гласуването стоеше най-вече пред сънародниците ни в Германия, тъй като там по принцип се разрешава упражняваме на вот за чужди избори само в дипломатически представителства на съответната държава. За да се отвори секция извън посолство или консулство, трябва да се изпрати специална нота от външното министерство на заинтересованата страна. Това вече е факт и Берлин се е съгласил да допусне отваряне на избирателни секции в градове, в които има достатъчно българи, пожелали да гласуват. Минималната бройка е 40 души.
Вече започна подаването на заявления, като срокът е до 13 септември. Заявленията се подават по електронен път на официалния сайт на ЦИК. Заявяват се трите имена, номерът на личната карта, адресът в България и адресът в Германия.
Възможност за гласуване се очертава в 15 града - Берлин, Бон, Франкфурт, Кьолн, Мюнхен, Хамбург, Дюселдорф, Дармщат, Дортмунд, Карлсруе, Магдебург, Манхайм, Нюрнберг, Регенсбург, Щутгарт. Засега най-много заявления са подали в Кьолн, Дюселдорф, Мюнхен, Манхайм и Франкфурт. 157 заявления от Германия са постъпили в ЦИК до вчера. Очаква се техният брой значително да се увеличи през първите седмици на септември.
Досега българите в Германия имаха възможност да гласуват само в Берлин, Мюнхен и Франкфурт, където има официални дипломатически представителства, както и в Хамбург и Дармщат, където има почетни консули. Без възможност за участие във вота оставаха българите в Северен Рейн-Вестфалия, където те са най-многобройни.
Водещи
-
Мегазвездата Енрике Иглесиас пее тази вечер на стадион "Васил Левски"
Това е единственият концерт на Балканите на изпълнителя от неговото турне
20.09 | 18:00
-
Кирил Петков: Пеевски не може да проходи и 30 метра сред хората
Борисов се крие зад болни колене, каза бившият съпредседател на ПП-ДБ
20.09 | 17:40
-
Големи слънчеви изригвания предизвикват мощни магнитни бури на Земята
НАСА предупреждава за необичайно активен слънчев цикъл
20.09 | 17:20
-
Зеленски обяви предстояща среща с Тръмп
Украинският президент планира разговор за гаранции за сигурност и санкции срещу Русия
20.09 | 17:01
Най-четени
-
ЕК одобри 19-ия санкционен пакет срещу Русия
Предстои страните членки да обсъдят новите мерки, които трябва да бъдат приети единодушно
20.09 | 09:59
-
Служители на БНТ обявиха стачна готовност
Те искат повишение на възнагражденията с близо 30 на сто и подобряване на условията на труд
20.09 | 11:40
-
Поредна мистериозна смърт на топмениджър в Русия
50-годишният Александър Тюнин - главен изпълнителен директор на АД НПК „Химпроминженеринг“,...
20.09 | 11:20
-
Откриха тялото на мъж в Белащица с порезни рани
Задържан е психично болният съсед на жертвата
20.09 | 10:20