Какво е общото между цигарите и мазнините по корема 22.03 | 10:15
Анализът им показва, че започването на пушенето и пушенето през целия живот е свързано с увеличаване на коремните мазнини.

Едни от най-известните супермодели в света са снимани с цигара в ръка. А притеснението от напълняване е често срещано оправдание за пушачите да не се откажат от цигарите. Ново проучване обаче показва, че пушенето всъщност увеличава мазнините в корема, макар и да намалява апетита, съобщава Мейл онлайн.
Това се отнася особено за онези мазнини, които се намират дълбоко в корема и са свързани с висок риск от сърдечни заболявания, диабет, инсулт и деменция, установяват учените.
В своето проучване изследователите от Университета в Копенхаген комбинират резултатите от различни генетични изследвания, обхващащи повече от един милион души. Те са проверили дали хората, които имат гени, свързани с тютюнопушенето, са склонни да имат различно разпределение на телесните мазнини в сравнение с непушачите.
Анализът им показва, че започването на пушенето и пушенето през целия живот е свързано с увеличаване на коремните мазнини.
Според учените това е висцерална (вътрешнотелесна) мазнина, която обгръща коремните органи, а не подкожна мазнина, която се намира точно под кожата. Висцералните мазнини са трудно забележими - човек може да има плосък корем и въпреки това да има нездравословни количества от тях, което увеличава риска от сериозни заболявания.
Научният ръководител д-р Герман Караскила обяснява: "Влиянието на тютюнопушенето върху коремните мазнини изглежда се проявява независимо от други фактори, като социално-икономически статус, употреба на алкохол, синдром на дефицит на вниманието и хиперактивност (СДВХ) или склонност на човек да рискува. От гледна точка на общественото здраве тези резултати засилват значението на широкомащабните усилия за превенция и намаляване на тютюнопушенето сред населението, тъй като това може да спомогне за намаляване на висцералните мазнини в коремната област и всички хронични заболявания, свързани с тях".
Проучването, публикувано в списание Addiction ("Пристрастяване"), предупреждава: "Превенцията на тютюнопушенето и отказването от него са от решаващо значение за усилията на общественото здравеопазване за намаляване на честотата на редица хронични заболявания, особено на респираторните и сърдечносъдовите заболявания. Въпреки това отказването от тютюнопушене често е свързано с увеличаване на теглото, което може да намали мотивацията за трайно отказване и да подкопае ползите за здравето. Въпреки че пушачите обикновено имат по-ниско телесно тегло, те са склонни да притежават повече коремни мазнини от непушачите, което повишава риска от кардиометаболитни заболявания".
Изследователите стигат до заключението, че "усилията за превенция и спиране на тютюнопушенето могат да имат допълнителна полза от намаляване на коремните мазнини".
Данните сочат, че в момента в САЩ има около 28,3 милиона възрастни пушачи на цигари, като броят им намалява през последното десетилетие.
Предишни проучвания са установили, че никотинът, активната съставка в цигарите, потиска апетита и увеличава метаболизма.v
Водещи
-
Ако има искане, България ще даде въздушен коридор на руския президент, за да стигне до Будапеща
Това стана ясно от думите на министъра на външните работи Георг Георгиев, казани по време на...
20.10 | 18:00
-
18,6% ръст на минималните тарифи искат таксметровите организации
Промяната ще бъде гласувана в четвъртък
20.10 | 17:45
-
Металдетекторни рамки на входа на моловете предлагат от СДВР
Директорът на СДВР Любомир Николов допълни, че ще продължи полицейското присъствие пред...
20.10 | 17:30
-
Врачка казала на Светлана Василева, че има открадната сестра
Блондинката вярва на астроложките, които ѝ предрекли както провалите, така и това, че 2026 ще...
20.10 | 17:15
Най-четени
-
15-годишно момче почина, след като беше намушкано в столичен мол
Часове по-късно предполагаемият извършител е бил задържан
20.10 | 09:00
-
Двама задържани за номушканото момче в мол в София
15-годишният тийнейджър почина в болница
20.10 | 11:16
-
И днес българският държавен глава беше с цивилен автомобил
Продължава визитата на унгарския президент у нас
20.10 | 12:59
-
Заради гонка с 260 км/ч: Загина невинен шофьор
Това обявиха от Сдружение "Ангели на пътя"
20.10 | 15:15