50% от прокурорите у нас са против механизма за сътрудничество с ЕК 06.07 | 21:13

Само преди две години мнозинството обвинители виждаха положителен ефект от него

От iNews.bg

Половината от прокурорите в България смятат, че е по-добре механизмът за сътрудничество и контрол на Европейската комисия да отпадне, защото от него няма съществена полза. Данните са от национално представително проучване на агенция Global Metrics по поръчка на Българския институт за правни инициативи и изследва нагласите за реформи в съдебната система, предаде БНР.

Само преди две години обаче мнозинството от редовите прокурори са смятали, че наблюдението има положителен ефект върху реформата в държавното обвинение, коментира социологът Радостина Ангелова.

"За мен обясненията са чисто конюнктурни. А каква е официалната позиция на ръководството на прокуратурата, което доведе до този обрат – към 2014 г., когато ние правихме изследването, имахме шанса да бъдем потопени в тези по-оптимистични, малко по-либерални нагласи, защото решението беше направено доста непосредствено след старта на мандата на главния прокурор", каза тя.

Биляна Гяурова добави: "Фактът, че има такова обръщане сред редовите прокурори, лично за мен означава, че натискът, буквално, в прокуратурата се е увеличил неимоверно през тези две години".

Бившият правосъден министър Христо Иванов коментира:

"Със съжаление трябва да отбележа, че що се отнася до текстовете относно прокуратурата аз нямам усещането, че прокурорската професионална общност може да коментира тези текстове. Нямаше нито такива регионални обсъждания, нито форуми, на които редовите прокурори да имат възможност да коментират какво те мислят, че трябва да се случи в прокуратурата и това е много обезпокояващо. Аз още като министър неколкократно призовах предложенията, които бяха изработени от ръководството на прокуратурата и качени на сайта на прокуратурата, без да бъдат обсъдени с редовите прокурори, да бъдат подложени на максимално широко обсъждане".

Водещи