750 хиляди работници в България получават ваучери за храна от работодателите си 26.02 | 12:59

Картите с електронни ваучери за храна вече са в обращение. „От 1 януари някои оператори започнаха да издават електронни ваучери. Търговците вече може да виждат как се пазарува с тях. Това е една пластика.

От iNews.bg

750 хиляди работници в България получават ваучери за храна от работодателите си.

Картите с електронни ваучери за храна вече са в обращение. "От 1 януари някои оператори започнаха да издават електронни ваучери. Търговците вече може да виждат как се пазарува с тях. Това е една пластика.

Работодателят я предоставя на своя служител", обясни в ефира на bTV Стоилка Арсова, директор "Националната картова и платежна схема".

Три неща не могат да се пазаруват с картата - алкохол и цигари, за което контролът остава в ръцете на магазинера. Не може да се купува и гориво. Парите не могат да се теглят от банкомат. Има териториално ограничение – ваучерите могат да се ползват само в България.

Неудобство при хартиените ваучери беше точната сума, която можеше да се плаща с тях. Сега това неудобство е преодоляно, като потребителите могат да плащат с електронни ваучери не само кръгли суми.

"Като схема разрешихме справка за наличност по банкомат. Има и мобилно приложение, в което може да се види валидността на ваучерите. Всеки ваучер е валиден 12 месеца", допълни Арсова.

"200 лева е максималният размер на ваучерите. С тях могат да се плащат и комунални услуги и култура.

Може да се купят билети за театър. Ще видим в следващите месеци доколко това е популярно в моделите на операторите на ваучери. Преходният период за преминаването към изцяло електронните ваучери е до юни", подчерта тя.

Досега на хартиените беше изписвано само името на фирмата. По решение на работодателя при електронните ваучери може да се изписва и името на служителя.

Арсова коментира и казуса около служителите на Държавата агенция "Национална сигурност", на чиито ваучери за храна беше изписано, че работят в ДАНС.

"Задача на ведомството е да отговаря за защитата на информацията. За банковите карти това е уредено. Възлово е къде се съхраняват данните, как протича информацията. Грижа е всеки, съгласно закона, да си пази данните", посочи директорът "Национална картова и платежна схема".

 

Най-четени