80% от младежите у нас сами вземат решение в кой университет да учат 03.04 | 15:22

Повечето родители не се бъркат в решението на децата си без нужда

От Ивайло Ачев

Осем от всеки десет гимназисти сами вземат решение къде и какво да следват след завършване на средното си образование. Това показва проучване на Висшето училище по застраховане и финанси и Асоциация "Родители", проведено сред ученици и родители от столичните училища.

17% от запитаните казват, че се доверяват на преценката на родителите си за висшето им образование, а едва 3% взимат под внимание съвета на друг роднина.

28% от родителите казват, че не биха влияли на решението на детето си къде да завърши висшето си образование, защото то "може да вземе самостоятелен избор". 26% пък отговарят, че ще дадат съвет само ако детето им го поиска. Същият процент обаче са убедени, че трябва да се намесят и че без тяхното мнение детето им няма как да направи успешен избор. Причина за тази родителска позиция е, че родителите считат, че имат по-добра информация за различните университети, отколкото отрочето им.

Като цяло родителите не могат да кажат със сигурност кои университети в България предлагат по-добро образование – държавните или частните. И двата варианта имат по 45% подкрепа.

Все още обаче предпочитани остават българските университети – 49% от родителите искат тяхното дете да учи в нашенски ВУЗ, а само 28% дават съвет на детето си да потърси възможност да учи в чужбина.

Една от причините за предпочитанието на българските висши учебни заведения е, че много от университетите в България предлагат съвместни международни програми, които позволяват на децата да получат световно признати дипломи и практически познания без да се налага да излизат от България.

При подготовката за вземане на решение къде да продължат образованието си, 51% от гимназистите търсят информация в интернет. 24% разчитат на препоръки на приятели и познати, а едва 16% се допитват до семейството си.

Водещи

Най-четени