AI "възкреси" филмови звезди 26.07 | 14:10
Почти 70 години след смъртта му, Джеймс Дийн е избран за звезда в нов филм
Повечето актьори мечтаят да изградят кариера, която да се помни дълго след смъртта им. Малцина успяват - шоубизнесът може да бъде трудно място за успех. Тези обаче, които успеят, могат да постигнат своеобразно безсмъртие на филмовия екран, пише Би Би Си.
Една такава икона е актьорът Джеймс Дийн, който загина при автомобилна катастрофа през 1955 г., след като се появи само в три филма. Но и трите бяха хитове. Но сега, почти седем десетилетия след смъртта му, Дийн е избран за звезда в нов филм, озаглавен "Back to Eden" ("Завръщане в рая").
Дигитален клонинг на актьора – създаден с помощта на изкуствен интелект, подобен на този, използван за генериране на "deepfake" – ще ходи, говори и взаимодейства на екрана с другите актьори във филма. Тази технология е върхът на холивудските компютърно генерирани изображения (CGI).
Дигиталното клониране на Джеймс Дийн представлява значителен тласък към границите на възможното. Не само неговият аватар ще участва в "Завръщане в рая" и поредица от последващи филми, но също така ще взаимодейства с публиката в интерактивни платформи, включително с добавена реалност, виртуална реалност и игри.
Технологията далеч надхвърля пасивната цифрова реконструкция или технологията "deepfake". Това увеличава шансовете актьорите – или някой друг – да постигнат един вид безсмъртие, което иначе би било невъзможно, с кариери, които продължават дълго след края на живота им, пише БГНЕС.
Но напредналите технологии разтревожиха актьори и сценаристи, които стачкуваха в Холивуд за първи път от 43 години. Те се страхуват да не бъдат заменени от алгоритми за изкуствен интелект (AI) и твърдят, че креативността ще бъде пожертвана за печалба.
Водещи
-
БАБХ с позиция за маслото, заради което КЗК глоби две фирми
От Агенцията казват, че са действали веднага, след като са получили сигнала със съмнения за...
23.06 | 21:00
-
Денков: В "Прогресивна България" има хаос и някой трябва да го подреди
„И когато част от този хаос е да вземеш без обосновка 3,8 млрд. евро, това е проблем“, заяви...
23.06 | 20:45
-
Без Дара на Dream Fest в Баку заради участие на руски певци в събитието
Решението й идва след силна обществена реакция
23.06 | 20:29
-
Прокуратурата в Кюстендил се самосезира за фалшивите гръцки книжки
По случая е образувано досъдебно производство за документно престъпление
23.06 | 20:15
Най-четени
-
Здравко Василев: Навлизаме в жестока криза
Черноморието губи чуждестранните туристи заради неконтролируемо покачване на цените
23.06 | 10:59
-
В световния Топ 5: Българите по-оправни с изкуствения интелект от САЩ, Германия и Япония
Хората готови, бизнесът - не
23.06 | 11:15
-
Защо комарите сякаш предпочитат едни хора пред други?
Въпреки многобройните популярни теории, учените все още разкриват сложните механизми, които...
23.06 | 11:45