Fitch свали кредитния рейтинг на Испания и Италия 08.10 | 13:18
Понижението при Испания е от две деления, а при Италия - от едно
Авторитетната кредитна агенция Fitch свали кредитния рейтинг на две от следените с най-голямо внимание на пазарите европейски икономики – Испания и Италия, предаде Reuters.
Рейтингът на Италия е свален с едно деление – от AA- до A+, докато този на Испания беше понижен с цели две – от AA+ на AA-. По този начин Италия вече е на едно ниво с държави като Словакия и Малта.
Като причина за сериозното понижение експертите от Fitch сочат влошаващата се икономическа ситуация в еврозоната и фискалните трудности на двете държави. Затова Fitch дава и негативна перспектива за развитие пред италианската и испанската икономика.
"Решението на кризата в еврозоната е сложно и комплексно и ще отнеме време", коментира агенцията в отделно съобщение за ситуацията във валутния съюз на ЕС.
След действията на Fitch лихвата (доходността) по италианските облигации с десетгодишен падеж скочи до 5,5%, а на испанските – до около 5%. Първият спасителен заем за Гърция беше даден в момент, в който гръцките облигации с десетгодишен падеж стигнаха доходност от около 5,8-5,9%.
Водещи
-
Скандал около огромното свлачище край Пампорово
Искат проверка на действията на кмета за отмяната на бедственото положение
22.07 | 16:45
-
Трагедия! Дете се удави пред очите на аниматори и туристи в луксозен хотел в Слънчев бряг
Разследващите преглеждат камерите, за да установят къде е бил спасителят в критичните минути
22.07 | 16:15
-
Младеж наръга непълнолетно момиче във врата посред нощ в Благоевград
МВР разследва причините за инцидента и действията на задържания
22.07 | 16:00
Най-четени
-
Безопасно ли е да се пуска пералня при гръмотевична буря? Експерт посочи рисковете
Не използвайте душа и съдомиялната
22.07 | 10:45
-
В село Безмер започна подписка срещу разполагането на американските самолети цистерни в близката авиобаза
Кметът съобщи, че не е получил официална покана за срещата на министъра на отбраната с кметове...
22.07 | 12:15
-
Радев категоричен: Изключено е от наша територия да се водят бойни действия в Близкия изток
Време е да спрем да се гледаме през прицелите на оръжията, призова премиерът
22.07 | 11:15
-
Борисов след нотата от Иран: Йотова да свика КСНС
Лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов и други представители на партията с нови критики към...
22.07 | 09:15