Philips иска да прави високотехнологичен център за лечение на рак у нас 30.08 | 15:19
Компанията има реализирани проекти за подобни центрове за лечение във Великобритания, Австрия и Индия
Световният лидер в сферата на здравеопазването Philips ще проучва възможността за създаване на високотехнологичен център за лечение на онкологични заболявания чрез адронна терапия у нас.
За създаването на работна група с тази цел се договориха днес министърът на икономиката Божидар Лукарски и висшият мениджмънт на компанията в Амстердам, съобщиха от Министерството на икономиката. Компанията има реализирани проекти за подобни центрове за лечение във Великобритания, Австрия и Индия.
"Philips има интерес да подкрепи всяка идея, базирана на дългосрочно сътрудничество и устойчиви решения с ясната подкрепа на държавата", посочи на срещата Ронал де Йонг, изпълнителен вицепрезидент на технологичната компания. Той допълни, че компанията е готова да си партнира със страната ни за осъществяването на високотехнологични проекти в областта на здравеопазването у нас. По негови думи изключително важно за България е обаче тя да дефинира ясна визия за развитието на подобни проекти.
Стимулирането на инвестициите във високотехнологични сектори, включително в сектор здравеопазване, е приоритет в икономическата ни политика, посочи на срещата министър Лукарски. Той заяви подкрепата на българското правителство за реализиране на такива проекти, като подчерта, че страната ни гледа на тях като на дългосрочен ангажимент.
По думи на икономическия министър изграждането на център за лечение на онкологични заболявания с адронна терапия у нас е възможност, която ще има не само национално, но и регионално значение. Според Лукарски такъв център би имал сериозен потенциал за реализация и за значително разширяване на позициите на Philips като лидер в сектор здравеопазване в региона.
Интерес за включване в проекта беше заявен по време на срещата и от белгийската компания IBA - световен лидер и пионер в сферата на протонната терапия. IBA има дългогодишно сътрудничество с Philips, в резултат от което успешно реализирани са няколко проекта за онкологични центрове за лечение чрез протонна терапия. "Участието в проекта на сериозни партньори като Philips и IBA ни дава силни изходни позиции за осигуряване на финансирането му по Плана Юнкер", отбеляза още Лукарски. Подобен проект в Холандия вече е получил високата оценка на Европейската инвестиционна банка (ЕИБ) и е финансиран по инвестиционния план. "Това ни носи увереност, че потенциалът на предложения център за адронна терапия ще бъде оценен и разгледан като стойностна "кандидатура", поясни икономическият министър.
Водещи
-
Комисия в НС гласува пожизнени пенсии на 10 български артисти и журналисти
Сред тях са Владимир Пенев, Марта Вачкова, Георги Стайков, Даниела Кънева
06.02 | 18:15
-
Барикадиралият се бизнесмен се предаде
Въоръженият бил в дълбока депресия, пийнал преди да се залости
06.02 | 18:00
Най-четени
-
Кола се вряза в камион на "Тракия", има жертва и тежко ранен ОБНОВЕНА
Въведен е обходен маршрут
06.02 | 13:13
-
Управляващи и опозиция пак в спор: На плюс или на минус ще е хазната за януари
Депутатите изслушаха финансовия министър за „дупката“ в бюджета
06.02 | 13:45
-
45% от българите одобряват президента Радев
Изследването е осъществено в периода от 25 януари до 2 февруари 2025 година, като са...
06.02 | 12:00
-
Цените в заведенията скочиха с 80% нагоре за четири години
Веригите не правят изключение
06.02 | 10:15