Законодателни промени ще спъват продажбите на нови коли 15.10 | 15:35
Връщането на 70, вместо 100% от ДДС върху кола за служебни нужди, може да повлияе зле на пазара, опасяват се вносителите

Подготвени от държавата промени в законодателството може да спънат продажбата на нови автомобили у нас, която и без това се намира в незавидно положение. Това стана ясно от думите на председателя на Асоциацията на автомобилните производители и техните оторизирани представители в България (ААП) Стоян Желев. По време на пресконференцията за предстоящия Автомобилен салон София 2015 той отбеляза, че от бранша не гледат с надежда на подготвените от Министерството на финансите предложения за промяна в нормативната уредба. Те предвиждат на юридическите лица вече да се възстановява до 70% от ДДС върху съответния автомобил, ако той се купува за нуждите на фирмата. Действащата в момента нормативна уредба позволява 100% от налога да се връща обратно в компанията, когато возилото е на нейно име и закупено, за да се прави с него бизнес.
По принцип идеята на държавата е така да се пребори с един от вариантите за укриване на данъци. Наистина у нас е разпространена практиката шефове и собственици на фирми да си купуват луксозни автомобили на нейно име, но да ги използват единствено за лични нужди. По този начин на практика човекът си спестява 20% от разходите по покупката на автомобила, с което пък се ощетява държавният бюджет.
Според Стоян Желев обаче не това е начинът държавата да се справи с проблема. "Подготвените от Министерството на финансите промени в закона са удар върху легалния бизнес. Те ще стоварят отново върху него липсата на пари в бюджета", коментира Желев. Той допълни още, че бизнесът у нас, не само автомобилният, се намира в стагнация и работи в много сложна и напрегната обстановка заради общата икономическа обстановка в ЕС, но и заради проблемите с бежанците, конфликтът в Украйна, етническите проблеми в съседна Македония и т.н., които няма как да не се отразяват и на родната икономика. Затова Желев не смята идеята на финансовото министерство за стъпка в правилната посока.
Не е ясно обаче до какво ще доведе намаляването на данъчния кредит за покупката на нов автомобил от фирмите, дали наистина опасенията на Желев няма да се потвърдят и продажбите на нови коли у нас няма да намалеят след като от 2009 г. насам спадат. Според данни на iNews, получени от дилъри на различни марки в България, продажбите им се генерират предимно от юридически лица. В някои случаи покупките от фирми достигат и дори надхвърлят 80% от всички сделки през годината.
Водещи
-
Софиянци без наземен градски транспорт и в четвъртък
Синдикатите предупредиха протестиращите, че подкрепят исканията им за 15% увеличение на...
14.05 | 21:00
-
МФ отвърна на зам.-кмета на София
По-рано Иван Василев обяви на брифинг, че МФ разпространява внушения и невярна информация за...
14.05 | 20:45
-
Весела Лечева: БОК е на прага на международен скандал
Законите в България трябва да се изпълняват, настоя тя
14.05 | 20:30
-
Вижте всички решения на МС от днес
Одобрени са промени в Закона за кадастъра и имотния регистър: Документите от кадастъра стават...
14.05 | 20:00
Най-четени
-
Костадинов към Киселова: Вие си позволихте да сте над Конституцията
"Най-лошото е, че не сте вие сама като личност, защото всички знаем, че го направихте, защото...
14.05 | 11:15
-
Пеевски: Правителството трябва да изкара пълен мандат
Според него оставката на председателя на Народното събрание Наталия Киселова не стои на дневен...
14.05 | 13:20
-
Всеки ден у нас един човек става милионер
Все повече хора взимат банкови кредити в размер над 1 млн. лв., показват данните на БНБ
14.05 | 12:15