Азия – най-рискова при природни катаклизми 24.03 | 11:45
Най-уязвими обаче при бедствията са африканците
Британската компания "Verisk Maplecroft" посочва в свой доклад, основан на проучване, че Азия е изложена на най-голям риск от природни бедствия, като най-уязвими обаче са жителите на африканските страни.
В проучването се обръща сериозно внимание върху способността на държавите да реагират и да се възстановят от природни бедствия. Според изследването най-уязвимите на природни бедствия държави са Южен Судан, Бурунди и Еритрея.
Над 85% от жителите на Япония, Тайван и Хонконг са изложени на риск от поне един тип природно бедствие, въпреки това трите страни са класифицирани като слабо уязвими. Затова пък Хаити, макар да не е изложена на съществена заплаха, е силно уязвима - от 1990 г. насам жертвите на природни бедствия в страната са над 230 000, като повечето от тях са заради силното земетресение през 2010 г.
Въпреки бурното икономическо развитие на азиатските страни като Бангладеш, Пакистан, Индия и Филипините, в тях не е направено почти нищо за ограничаването на потенциалния риск от бедствия, защото инфраструктурите им и системите, осигуряващи защита на хората, остават слаби. Пример за това е земетресението в Непал от 2015-а. Бедствието не само причини повсеместни щети и смъртта на хиляди, но остави хората без транспорт, ток и комуникации.
Водещи
-
Демерджиев: Българската прокуратура е доста колеблива в действията си
Вътрешният министър проведе срещи в САЩ заради охраната на границите и санкциите по закона...
18.07 | 11:00
-
Волейболните национали запазиха живи надеждите си за място на финалите на Лига на нациите
Бълграските лъвове постигна 6-ата си победа от началото на тазгодишната Лига
18.07 | 10:38
-
Президентът на РС Македония призова за анулиране на Втория протокол с България
Силяновска: Трябва да се анулира източникът на пречките, а това е Протокол 2
18.07 | 10:00
Най-четени
-
Горещо през почивните дни, захлаждане през новата седмица
Максималните температури днес ще са между 32° и 37°, в София – около 32°
18.07 | 09:00
-
Спорт по телевизиите
18.07 | 09:15
-
Петър Витанов: Радев беше категоричен - България на този етап няма място в „Коалицията на желаещите”
Ние имаме интерес, особено в енергийната сфера. Украйна търси възможност за захранване на...
18.07 | 09:45