21 загинали алпинисти под Еверест тази година карат Непал да промени правилата 15.08 | 16:08
Смъртните случаи под Покрива на света зачестяват с всяка изминала година, защото хора с малко опит се впускат в преследване на мечтата си
Властите на Непал планират да затегнат правилата за покорителите на връх Еверест поради високата смъртност сред алпинистите през последния сезон, съобщава Хималаян Таймс.
Връх Еверест е разположен в Хималаите и е най-високият връх на Земята. Височината му е 8 848 метра надморска височина. Според официални данни, от началото на алпинисткия сезон тази година по време на опитите за покоряване на върха са загинали 21 души.
Комисия от служители, експерти и агенции за планински туризъм представи днес доклад на министъра на културата, туризма и гражданската авиация на Непал, който препоръчва правителството да затегне правилата за безопасност в планинския туризъм. Както бе отбелязано, една от основните препоръки е да се установи политика – един катерач – един връх – един сезон.
Според доклада на комисията завоевателите на Еверест и други планински върхове над 8 хиляди метра трябва да бъдат обучени да изкачват големи височини. Според новите правила се предполага, че разрешителни за изкачване на Еверест ще се издават само на тези, които са покорили връх в Непал не по-малък от 6 500 метра.
"Алпинистите трябва да имат знания, опит и обучение в катеренето. Алпинистите трябва да предоставят съответните документи на Министерството на туризма, преди да получат разрешение за изкачване на планината”, цитира изданието доклада на комисията.
Освен това, ако правилата бъдат одобрени, алпинистите ще трябва да предоставят на властите сертификат за здравословно си състояние и физическата си годност и само граждани на Непал могат да бъдат техните водачи. Експедиционните компании трябва да разполагат с квалифициран спасителен екип и лекар с познания в планинския туризъм.
Министърът на туризма на Непал Йогеш Бхатараи заяви, че министерството ще приеме препоръките на комисията. Според него въз основа на доклада ще бъдат променени съответните законодателни актове и правила в областта на планинския туризъм.
Непал е дом на осемте (14 са над 8000 метра на планетата) най-високи върхове в света, а алпинистите са основният източник на заетост и доходи за страната.
Водещи
-
Отрицателните цени на тока – защо са вредни и как да поправим грешката?
Отрицателни цени на електроенергията все по-често измъчват европейските страни, които са силно...
09.01 | 14:45
-
Единодушно: Депутатите приеха на първо четене временен закон за бюджета
Законопроектът урежда събирането на приходи и извършването на разходи през 2025 г. за срок, не...
09.01 | 14:15
-
В Южна България обявиха огнище на инфекциозна конска анемия
Да забрани придвижване на еднокопитни животни от заразения животновъден обект/стадо, с...
09.01 | 13:59
-
Обявиха професия №1! Изненадата
Πъpвaтa пeтицa ce дoпълвa oт ĸypиepи, coфтyepни paзpaбoтчици, cтpoитeлни paбoтници и...
09.01 | 13:45
Най-четени
-
ГЕРБ подновява преговорите с БСП и ИТН
От пресцентъра на ГЕРБ съобщиха, че са отправили покана за разговори към Българската...
09.01 | 09:15
-
Още един пролетен ден: Слънце, от 14° до 20°С
По-ниски ще са температурите - до 5°-8°, в районите с мъгли
09.01 | 08:00
-
Веселин Вешев от „Възраждане“ се отказва от депутатския си имунитет
Това съобщи председателят на Народното събрание Наталия Киселова в началото на днешното...
09.01 | 10:30
-
Сокът от черен бъз може да бъде мощно средство за контрол на телесното тегло и подобряване на метаболизма
Черният бъз обикновено се използва като лечебно растение и добавка за подобряване на функциите...
09.01 | 10:45