Войските на САЩ остават в Сирия 18.01 | 12:15
Вашингтон ще ги изтегли след окончателното ликвидиране на ИД и свалянето на Асад
Американската армия ще остане в Сирия докато джихадистката групировка "Ислямска държава" не бъде окончателно победена, както и за да се противостои на иранското влияние и в крайна сметка да се помогне за свалянето на Башар Асад, каза американският държавен секретар Рекс Тилърсън, предаде БГНЕС. "От ключово значение за нашия национален интерес е да запазим военно и дипломатическа присъствие в Сирия", каза Тилърсън в реч за американската политика в този конфликт, произнесена в университета в Станфорд, Калифорния.
"Американската военна мисия ще продължи да има като приоритетна цел да не позволи на "Ислямска държава" отново да вземе превес. ИД в момента е с единия крак в гроба и запазвайки американското военно присъствие в Сирия, скоро ще влезе и с двата", каза Тилърсън. Той призова да не се прави отново същата грешка като през 2011 г. когато "преждевременното изтегляне от Ирак е позволило на "Ал Кайда" да оцелее в тази страна и да мутира, давайки живот на групировката "Ислямска държава". Според американския първи дипломат, евентуалното американско изтегляне от Сирия, би дало на Иран "златна възможност да засили още повече позициите си в Сирия", където Техеран и сега присъства в подкрепа на режима на Башар Асад.
"Ние трябва да се уверим, че разрешаването на този конфликт, няма да позволи на Иран да се приближи до своята голяма цел – да контролира региона", заяви той. В тази си реч американският държавен секретар за пръв път направи връзка между американското присъствие и необходимостта да се постигне сваляне на Башар Асад. "Пълното американско изтегляне на този етап ще помогне на Асад да продължи да тероризира собствения си народ". Според него само едно ръководство на страната, което да наследи Асад, ще й осигури стабилност, единство и независимост. Ако сирийският президент напусне поста си в рамките на мирен процес под егидата на ООН, това ще създаде условия за траен мир, каза още американският държавен секретар.
Водещи
-
Керемедчиев за замразяването на договора с "Боташ": Вижда се отстъпчивата страна на Турция
По думите му САЩ постепенно променят формата на подкрепата си за Украйна.
07.07 | 12:30
-
Криминалистът Иван Савов: По телата на Калушев и двете момчета е имало следи от връзване
Криминалистът категорично изрази мнението си, че официалната версия за случилото се съдържа...
07.07 | 12:15
-
УНСС обяви резултатите от първото класиране
Следващите етапи можете да видите в таблицата
07.07 | 11:59
-
Вече няма евтина почивка на нашето Черноморие
Лятната ваканция в България през 2026 г. изисква значително по-голям бюджет в сравнение с...
07.07 | 11:30
Най-четени
-
Смартфоните увреждат трайно анатомията на човешкото тяло
Преждевременни бръчки и кожни инфекции
07.07 | 10:45
-
Дневен хороскоп за 7 юли 2026 година
Професионалните амбиции днес излизат на преден план
07.07 | 09:04
-
Очакват се валежи във вторник
Максималните температури ще бъдат между 27° и 32°, в София - около 27°.
07.07 | 09:15
-
След срещата Радев – Ердоган: Договорът с „Боташ“ се замразява за 15 месеца
Споразумението беше подписано малко след срещата в Анкара между президента на България Румен...
07.07 | 09:48