Иракската армия превзе Киркук 17.10 | 10:48
Тюркмените приветстват войските на Багдад, кюрдите бягат
Иракските правителствени сили установиха пълен контрол над населения предимно с кюрди северен град Киркук. Войници са завзели включително и офиса на губернатора, като кюрдското знаме, издигнато над сградата, вече е свалено, предаде бТВ.
Тюркменското население в града приветства иракските сили. В същото време хиляди кюрди бягат от града.
Превземането му от правителствената армия става три седмици след спорния референдум за независимост, на който кюрдите гласуваха за отцепване ма областта от Ирак. След това започна кризата в отношенията с Багдад, който е твърдо против автономния Иракски Кюрдистан да се отдели като независима държава. Това е и причината за военната инвазия на правителствената армия. Преди това иракският премиер Хайдер ал Абади призова кюрдските лидери да се оттеглят доброволно от Киркук, докато те обявиха, че след референдума, ще проведат и парламентарни и президентски избори.
Пентагонът изрази силно безпокойство от съобщенията за насилие в района на Киркук. От Вашингтон призоваха всички страни да вземат мерки за намаляване на напрежението.
Водещи
-
Никола Цолов спечели спринта на “Силвърстоун”
Победата идва след силно представяне през целия уикенд и затвърждава позицията му сред...
04.07 | 18:02
-
Повдигнаха обвинения на директора на ВиК-Бургас и още един служител
Двамата са задържани за срок до 72 часа
04.07 | 18:01
-
СДС ще подкрепи Даниел Вълчев за президент
Илия Лазаров обяви, че СДС и ГЕРБ продължават да работят в коалиция
04.07 | 18:00
Най-четени
-
Граждани поискаха оставката на Румен Радев на протест
Демонстрацията под надслов „АНТИРадев“ издигна български и украински знамена
04.07 | 10:20
-
Путин обяви превземането на стратегическия град Константиновка
Руският президент се срещна с висшия команден състав на армията в неразкрит команден щаб
04.07 | 12:00