Бадминтон и федербал за здрави очи 14.10 | 12:06

Тренировки от 1-2 пъти седмично ще укрепят очните мускули

От iNews.bg

Играта на бадминтон укрепва очните мускули и подпомага устойчивостта на зрението - особено при децата.
Това са изводите на изследване, проведено от Министерството на здравеопазването на Русия, в очната болница в Москва.

Изводите от наблюдението разказва пред ИТАР-ТАСС главният офталмолог в болницата и ръководител на експеримента Владимир Нероев. Според него играта на бадминтон не само ще укрепи очния статус на децата, но с тренировките може да се забави процесът на разваляне на зрението вследствие на часовете, прекарани пред монитора - нормалното ежедневие на днешната младеж.

Това е голям проблем – вродените и придобити заболявания на очите в подрастващото поколение и учениците постоянно се увеличават, коментира Нероев и обяснява, че при 5% от първолаците се наблюдава късогледство. Този процент обаче скача до 30 при абитуриентите – т.е., няколкократен скок само за 11 години.

Късогледството е сериозно заболяване, което не само оказва влияние на ежедневието, но и може да доведе до пълна слепота. Освен това късогледите хора развиват и много вторични усложнения като отлепване и дистрофия на ретината.

Като профилактика срещу развиването на късогледство, особено за млади хора с предразположение към заболяването, офталмолозите препоръчват, освен правилен режим, включително и на храненето, и редовна игра на бадминтон.
Този спорт елиминира много проблеми със зрението, тъй като изисква постоянно упражняване на мускулите, отговорни за фокусиране на погледа. При редовни тренировки тези мускули стават по-силни и издръжливи, както и се намалява сухотата на очите.

Благотворен афект върху зрението имат и други спортове, в които се изисква едновременно следене на топка и концентрация на играча – тенис, волейбол.

Дори и федербал в кварталната градинка или училищния двор един-два пъти седмично може да се окаже решаващо за доброто здраве на очите на децата и да ги предпази от усложненията в по-късна възраст, когато следствията от технологичната мания по компютри и джаджи започнат да личат, допълва Нероев.

Освен в училище, от Министерството на здравеопазването съветват този спорт да се предложи като възможност за практикуване от работниците в големите предприятия.

Водещи

Най-четени