Петков след среща с премиерите на Румъния, РСМ и Ч. гора: Корупцията в региона обслужва Русия 28.03 | 14:30
„Нашият регион зависи от руска енергия. Обсъдихме как можем да обърнем някои газопроводи, да вземем втечнен газ от Турция и Гърция. Обсъдихме и транспортен коридор номер осем, който трябва да седи стабилно на картата“, коментира Кирил Петков
Местната корупция в много случаи е инструмент, който се използва от Руската Федерация за влияние в региона. Това заяви министър-председателят Кирил Петков след среща с правителствените ръководители на Румъния, Република Северна Македония и Черна гора, в която държавите в НАТО от Югоизточна Европа обсъдиха ситуацията в Украйна.
Събитието бе организирано по инициатива на българския премиер и се проведе в резиденция "Бояна".
"Балканите трябва да се превърнат в символ на координиран регион, където настъпват промени. Когато говорим в един глас, ще можем да се развием", заяви премиерът Петков.
Заедно с министър-председателите на трите държави – Николае Чука, Димитър Ковачевски и Здравко Кривокапич, българският премиер участва в дискусията в София, посветена на отраженията върху региона от войната в Украйна. Правителствените ръководители са обменили и мнения относно последиците в сферите на сигурността, енергетиката и икономиката.
Петков отбеляза, че четирите държави могат да си помагат в изкореняването на прането на пари и в борбата срещу корупцията.
"Мечтата ми е да имаме координирани Балкани по всички теми. Ако се обединим икономически, можем да се превърнем в най-бързо развиващия се регион. Съвместната работа може да подобри стандарта на живот на нашите граждани", посочи Петков.
Той подчерта, че на срещата е обсъждана възможността четирите държави да се координират в сферата на енергетиката.
"Нашият регион зависи от руска енергия. Обсъдихме как можем да обърнем някои газопроводи, да вземем втечнен газ от Турция и Гърция. Обсъдихме и транспортен коридор номер осем, който трябва да седи стабилно на картата", коментира Петков.
По темата за сигурността в региона премиерът отбеляза, че вместо да говорят за скъпи военни системи, държавите е добре да се координират на местно ниво. Петков посочи още, че Румъния е най-силно засегнатата държава от броя бежанци от Украйна, но тя успява да се справи, приемайки ги и предоставяйки им помощ при посрещането.
Кирил Петков допълни, че държавите трябва да започнат да мислят и за възстановяването на Украйна, след като военният конфликт там приключи. "Надяваме се, че тази фаза скоро ще настъпи и ще можем да се координираме, за да видим как заедно да работим за възстановяване на Украйна", каза още той.
Водещи
-
Карбовски насмете фолк певицата Татяна
Разголена силиконова майка, пееща народно, написа той, визирайки участието й в "Черешката на...
18.01 | 14:30
-
Пеевски: Срещу всяка лъжа ще вадя истината такава, каквато е
Политическият сблъсък придоби нови мащаби, Пеевски намеси и екс премиера (СНИМКИ)
18.01 | 13:20
Най-четени
-
Влиза в сила нова организация за достъп до Витоша
Столичната община пуска допълнителни автобуси на градския транспорт
18.01 | 10:20
-
Търсенето на Ники от Конаре продължава, дирят го и в чужбина
Момчето със Синдром на Даун е в неизвестност от 17-и декември миналата година
18.01 | 09:45