Бежанците намаляват, но ЕП ще иска да им се дава по-бързо статут 18.05 | 17:05
Към 15 май в Гърция са пристигнали по море 155 837 души, обяви Мария Габриел
![Бежанците намаляват, но ЕП ще иска да им се дава по-бързо статут](http://inews.bg/pictures/1710537_1004.jpg)
Парламентарната делегация на Европейския парламент в Гърция, в състава на която е зам.-председателят на Групата на ЕНП относно евро-средиземноморските отношения Мария Габриел, обсъди настоящата ситуация с бежанците в южната ни съседка с екипа на Службата на Върховния комисар на ООН за бежанците (UNHCR).
Представените от отговорниците в гръцкия офис на службата данни показват окуражаващи резултати от взетите на европейско ниво мерки, включително споразумението ЕС-Турция за управление на миграционната криза, твърдят от делегацията.
Към 15 май т.г. в Гърция са пристигнали по море 155 837 души при 856 723 за 2015 г. Пикът е бил на 21 януари – 2 485, пристигнали на остров Лесбос. На 10 май новопристигналите са само 57 души. По отношение на релокацията, към 8 май има 3 126 молби за преместване. 90% от всички пристигащи идват от държавите на произход на най-голям брой бежанци, прекосяващи средиземноморския мигрантски маршрут.
49% от тях са от Сирия, 25% от Афганистан, 15% от Ирак, 4% от Пакистан. 38% от пристигащите са били деца и 22% жени.
"Цифрите показват намаляваща бройка на пристигащите дневно и седмично в центровете в Гърция. На дневен ред обаче остават много предизвикателства. Следва да се обърне по-сериозно внимание на въпросите, свързани с капацитета за прием, интеграцията на бежанците и достъпа до образование", коментира Мария Габриел.
В срещата с UNHCR участват и близо 15 неправителствени организации, доброволци, специалисти от психологичния център в Солун. Зам.-председателят на Групата на ЕНП повдигна няколко ключови въпроса, свързани със сигурността на национално ниво, гарантирането на реда в лагерите, процедурите по регистрация, специфичното положение на жените, достъпа на децата до образование.
"Важно е ускоряване на процедурата при кандидатстване за статут на бежанец, тъй като в момента много семейства са разделени по различни места и страни. Приоритетен е и въпросът с непридружените малолетни, като при тях е необходимо да се изясни законовата база за престоя им в центровете. Достъпът до образование и положението на жените са също две големи предизвикателства. В този контекст е нужно осигуряването на капацитет за обучение на децата и специфични мерки за жените с оглед техните потребности", заяви Мария Габриел.
Водещи
-
МОН получи протестно писмо срещу часовете по религия
Инициативата идва след като министърът на образованието и науката Красимир Вълчев обяви, че се...
12.02 | 10:15
-
Сеизмичната активност между островите Санторини и Аморгос продължава да държи в напрежение местното население
Спешни мерки остават в сила
12.02 | 10:00
-
Невиждано постижение и първи напуснал Hell’s Kitchen 7
Ситуацията при Сините беше на противоположния полюс, където нито един от лидерите в кухнята не...
12.02 | 09:45
-
Масов внос на евтин мед съсипва българските пчелари
650 хиляди тона украински мед заляха българския пазар
12.02 | 08:19
Най-четени
-
Масов внос на евтин мед съсипва българските пчелари
650 хиляди тона украински мед заляха българския пазар
12.02 | 08:19
-
Последните две области излязоха от грипната вълна 2
Експертите от Министерството на здравеопазването препоръчват на гражданите да продължат да...
12.02 | 08:11
-
Тревожна статистика за оралната хигиена в България
Нови предизвикателства в детската стоматология
12.02 | 08:16