„Газпром“ губи най-големия си актив в Турция 20.12 | 20:37

Властите национализират "Акфел Холдинг" заради връзки с Гюлен

От iNews.bg

Руската компания "Газпром" може да загуби най-големия си актив в Турция, след като местните власти са предприели действия по национализация заради подозрения за връзки с Фетхуллах Гюлен на най-големия частен вносител на газ в страната "Акфел Холдинг" (Akfel Holding), където дялове имат "Газпром" и "Газпромбанк". Това пише руското издание "Комерсант", цитирано от Медиапуул.

Според негова информация опитите на руския монополист да установи диалог с турските власти засега не постигат успех. Това се случва в момент, в който трябва да се проведат преговори за доставките на газ за частните вносители през 2017 г. и на този фон нов газов спор между Москва и Анкара изглежда почти неизбежен, посочва изданието.

Запознат източник на "Комерсант" твърди, че на практика руските дялове в "Акфел Холдинг" са национализирани и съветът на директорите на газовия доставчик е сменен на 6 декември. В момента функциите на акционерите се изпълнявали от турския Фонд за гарантиране на влоговете в банките. От "Газпром" и "Акфел" са отказали коментар, а от фонда не са отговорили на поставените им въпроси от руското издание.

На-големите структури на "Акфел Холдинг" са "Акфел газ" и "Енерко", които имат сключени договори с "Газпром" съответно за 2.25 млрд. куб. м газ и за 2.5 млрд. куб. м. В тези две дружества 60 процента държи смесено предприятие на "Акфел" и "Газпромбанк". Останалите 40 процента в "Енерко" владее австрийската "О Ем Ви". Групата на "Газпром" притежава миноритарен дял в "Акфел Холдинг". Освен това "Газпром" има опция да купи 50 процента от "Акфел Газ", но сделката, която бе постигната през 2014 г. все още не е затворена заради липса на одобрение от турския регулатор.

През "Акфел" руската държавна корпорация внася около 20 на сто от всичките си доставки за Турция.

Според "Комерсант" действията срещу компанията са предприети заради основателите на групата – братята Мурат и Фатих Балтачи, които се подозират за връзки с Гюлен, обвинен от турските власти, че стои зад опита за преврат в Турция през юли. Мурат Балтачи е в ареста, а Фатих е напуснал Турция. Преки доказателства за техни връзки с Фетхуллах не са предоставени, но двамата братя почти напълно са излезли от капитала на групата и в моменат притежават само малки миноритарни пакети в някои от компаниите

По данни на изданието в "Гапром" са възприели ситуацията крайно болезнено и шефът на компанията Алексей Милер е повдигнал въпроса на среща с турския премиер Бинали Йълдъръм по време на визитата му в Москва на 6 декември. Засега не е ясно доколко ще е твърда позицията на руския монополист по казуса, тъй като са му нужни работни отношения с турските власти заради реализацията на политическия важния за Русия проект за газопровода "Турски поток".

За ситуацията с "Акфел" надлежно бил уведомен и министърът на енергетиката на Турция Берат Албайрак, който е зет на турския президент Реджеп Ердоган. Според "Комерсант" разрешаването й с оглед и на убийството от преди ден на руския посланик в Турция Андрей Карлов ще е сложна и ще изисква не само търговско и политическо решение.

Водещи

Най-четени