"Газпром" настъпва към Далечния Изток 30.10 | 14:41

Проектът да стъпи на пазара в Азия и Япония може да се окаже нерентабилен

От Елена Коцева

Руският президент Владимир Путин даде задача на "Газпром" да ускори максимално усвояването на Чаяндинското находище и строителството на магистралния газопровод от Якутия към Владивосток.

По предварителни оценки проектът ще глътне повече от 1 трилион рубли и ще бъде завършен до 2017 година.

Пред журналисти директорът на "Газпром" Алексей Милер заяви, че енергийният гигант вече е направил разчет на нужните му средства – 430 милиарда рубли за развитие на Чаяндин и 770 милиарда за строителство на газопровода.

Компанията разчита, че по този начин ще може да усвои пазар, който е алтернатива и равностоен на европейския, пише ВВС.

Милер посочва, че само с Китай в момента се водят преговори за доставка на газ с обем от 68 милиарда кубически метра, а с Корея – за 1- милиарда. Преговорите включват и мощностите, които ще се изграждат, които ще предвиждат стъпване и на други пазари, включително и Япония, допълва Милер.

Някои експерти обаче изказват съмнения, че проектът може да се окаже недостатъчно рентабилен при настоящото поскъпване на ставките, с които се облага добивът на полезни изкопаеми. Освен това високите разходи по строителството и непредвидимата промяна на пазарните условия във времето увеличават сериозно рисковете на проекта.

Усвояването на Чаяндинското и Ковиктинското находище ще се превърне в първия етап от т.нар. "Източна програма на газовия гигант. След това е планирано да се построи тръба, която да стане втората част от газопровода от Якутия до Владивосток. В проекта влиза и изграждане на завод за производство на компресиран природен газ във Владивосток. Допълнително се предвиждат възможности за доставка на газ на запад от иркутския център за добив на газ. "В този смисъл ние планираме да обединим източната и западната част на нашата страна", коментира Алексей Милер.

Директорът на "Газпром" подчертава, че политиката на компанията няма да бъде променяна и приоритет ще остане задоволяването на вътрешното потребление. Според разчетите общият обем на достъпните ресурси съставлява 53 трилиона кубически метра газ, плюс 15 трилиона кубически метра в руския шелф.

В същото време строителството на газопровода до Владивосток ще позволи да се увеличат продажбата и доставките на руски газ на азиатско-тихоокеанския пазар. Очакванията на Милер са, че продажбите в това направление ще надхвърлят доставките за Европа.

Вчера седмица президентът Путин коментира, че ако европейските потребители се стремят към диверсифициране на доставките на газ, то азиатските потребители на руското синьо гориво постоянно се увеличават. Именно на среща с Алексей Милер Путин поиска темповете на строителството да се ускорят възможно повече.

Оптимизмът на чиновниците не се споделя обаче от експертите. Според тях заради огромните средства, които ще бъдат вложени в строителството на газопровода цената на газа ще бъде толкова висока, че тя няма да намери купувачи в Азия. Анализаторът от RusEnergy Михаил Крутихин смята, че съвсем скоро на азиатския пазар ще се появи много по-евтин газ от Канада, вносът на такъв от Австралия постоянно се увеличава.

В сравнение с тях, нашият газ ще се окаже направо златен, тъй като вложенията в строителството и обслужването на газопровода са направо космически, обяснява Крутихин.

Според него решението на Путин да започване строителството е жест на отчаяние след неуспешните опити на руския газ на пробие и да се наложи на пазара на Китай и САЩ.

В същото време "Газпром" очаква от правителство да направи данъчни отстъпки за проекта, като е внесло искане за данъчна ваканция за добива на газ в Източен Сибир.

Водещи

Най-четени