„Марица изток 2“ и „Бобов дол“ може и да замърсяват, но отговарят на нормите в ЕС 07.07 | 13:16
Двата ТЕЦ-а работят с комплексни разрешителни, одобрени от ЕК, казват от агенцията по околна среда

Българските ТЕЦ-ове "Марица Изток 2" и "Бобов дол" може и да изхвърлят вредни емисии във въздуха, но те отговарят на екологичното законодателство, на нормите в ЕС, както и на евродирективите, регулиращи дейността на подобни инсталации. Това става ясно от съобщение на Изпълнителната агенция по околна среда (ИАОС) по повод разпространен от неправителствена екологична организация преди дни доклад, в който се посочва, че двете централи са едни от най-големите замърсители в Европа.
Според държавните екоексперти във въпросния документ има допуснати редица неточности. По отношение на "Марица Изток 2' и "Бобов дол" от ИАОС уточняват, че двата ТЕЦ-а притежават действащи комплексни разрешителни, издадени през 2005 г. с актуализации през 2014 и 2015 г. В тях са определени условията на експлоатацията на инсталациите в съответствие с изискванията на действащото законодателство по околна среда. Разрешителните съдържат конкретни норми за допустими емисии (НДЕ), в дадения случай в съответствие с Наредбата за норми за допустими емисии на серен диоксид, азотни оксиди и прах, изпускани в атмосферата от големи горивни инсталации, въвеждаща разпоредбите на Глава III и на Приложение V на Директива 2010/75/ЕС относно емисиите от промишлеността. Това показва, че разрешителните са съобразени с актуалните европейски документи по околна среда, обясняват от ИАОС.
С въпросните комплексни разрешителни е разрешена експлоатацията и на съответните пречиствателни съоръжения, гарантиращи постигането на НДЕ, като за посочените две ТЕЦ те включват и сероочистващи инсталации (СОИ). Към момента на публикуване на доклада на екоорганизацията и двете централи разполагат с изградени и работещи сероочистки и спазват изискванията на нормите за допустими емисии. Което се доказва и от извършвания непрекъсваем мониторинг на изхвърляните вредни газове в атмосферата.
От ИАОС уточняват още, че и останалите ТЕЦ-ове, работещи на въглища у нас, също са изградили сероочистващи инсталации, противно на твърдението в доклада, че повечето от тези централи в България нямат изградени такива. Изключение правят ТЕЦ "Русе-Изток”, ТЕЦ "Свищов" и ТЕЦ "Видахим", които са включени в преходния национален план, приет с решение на ЕК от 31 март 2014г.
Освен това комплексните разрешителни и годишните доклади на операторите, работещи с такива, са публично достъпни и могат да бъдат намерени на интернет страниците на Министерството на околната среда и водите и на ИАОС.
Водещи
-
Летище Бургас очаква ръст в броя на пътниците от Германия през този летен сезон с около 70 на сто.
Летище Бургас очаква ръст в броя на пътниците от Германия през този летен сезон с около 70 на...
16.05 | 17:59
-
Украинският президент призова за твърди санкции, ако преговорите в Истанбул се провалят
По-ниско ниво на руската делегация
16.05 | 17:40
-
Отлагат либерализацията на тока за неопределено време
Депутатите приеха промени в Закона за енергетиката, които запазват ролята на КЕВР при...
16.05 | 17:20
-
Българка ще лежи 6 години в затвора за продажба на бебе в Гърция
Наказанието му е наложено от Наказателен съд в Солун и ще бъде приведено в изпълнение в ...
16.05 | 17:00
Най-четени
-
Ако няма споразумение - и уикендът няма да има градски транспорт
И предупредиха, че се очаква масово търсене на работа от страна на водачите.
16.05 | 11:00
-
Служителите в метрото са готови да се включат в протеста
Според него исканията за по-високи заплати в сектора са справедливи. Той заяви, че до...
16.05 | 12:30
-
Бойко Борисов отправи остри критики към кмета на София Васил Терзиев във връзка с продължаващите протести
Той обвини Терзиев в бездействие и подчерта, че според него Столична община разполага с...
16.05 | 10:15
-
Румен Радев: Манипулациите, че предложеният от мен референдум е срещу еврото, са обида за интелекта на българите
Това коментира президентът
16.05 | 13:30