„Марица изток 2“ и „Бобов дол“ може и да замърсяват, но отговарят на нормите в ЕС 07.07 | 13:16

Двата ТЕЦ-а работят с комплексни разрешителни, одобрени от ЕК, казват от агенцията по околна среда

От iNews.bg

Българските ТЕЦ-ове "Марица Изток 2" и "Бобов дол" може и да изхвърлят вредни емисии във въздуха, но те отговарят на екологичното законодателство, на нормите в ЕС, както и на евродирективите, регулиращи дейността на подобни инсталации. Това става ясно от съобщение на Изпълнителната агенция по околна среда (ИАОС) по повод разпространен от неправителствена екологична организация преди дни доклад, в който се посочва, че двете централи са едни от най-големите замърсители в Европа.

Според държавните екоексперти във въпросния документ има допуснати редица неточности. По отношение на "Марица Изток 2' и "Бобов дол" от ИАОС уточняват, че двата ТЕЦ-а притежават действащи комплексни разрешителни, издадени през 2005 г. с актуализации през 2014 и 2015 г. В тях са определени условията на експлоатацията на инсталациите в съответствие с изискванията на действащото законодателство по околна среда. Разрешителните съдържат конкретни норми за допустими емисии (НДЕ), в дадения случай в съответствие с Наредбата за норми за допустими емисии на серен диоксид, азотни оксиди и прах, изпускани в атмосферата от големи горивни инсталации, въвеждаща разпоредбите на Глава III и на Приложение V на Директива 2010/75/ЕС относно емисиите от промишлеността. Това показва, че разрешителните са съобразени с актуалните европейски документи по околна среда, обясняват от ИАОС.

С въпросните комплексни разрешителни е разрешена експлоатацията и на съответните пречиствателни съоръжения, гарантиращи постигането на НДЕ, като за посочените две ТЕЦ те включват и сероочистващи инсталации (СОИ). Към момента на публикуване на доклада на екоорганизацията и двете централи разполагат с изградени и работещи сероочистки и спазват изискванията на нормите за допустими емисии. Което се доказва и от извършвания непрекъсваем мониторинг на изхвърляните вредни газове в атмосферата.

От ИАОС уточняват още, че и останалите ТЕЦ-ове, работещи на въглища у нас, също са изградили сероочистващи инсталации, противно на твърдението в доклада, че повечето от тези централи в България нямат изградени такива. Изключение правят ТЕЦ "Русе-Изток”, ТЕЦ "Свищов" и ТЕЦ "Видахим", които са включени в преходния национален план, приет с решение на ЕК от 31 март 2014г.

Освен това комплексните разрешителни и годишните доклади на операторите, работещи с такива, са публично достъпни и могат да бъдат намерени на интернет страниците на Министерството на околната среда и водите и на ИАОС.

Най-четени