„Нафтогаз“ съди „Газпром“ заради договора за транзит на газ 14.10 | 20:43
Украинската компания настоява за премахване или заменяне на положения от споразумението

Украинската компания "Нафтогаз" заведе дело в Стокхолмския арбитражен съд с искане за преразглеждане на договора за транзит на руски газ от "Газпром", предаде "Интерфакс", цитирайки ръководител от руския газов гигант Юрий Витренко.
От "Нафтогаз" настояват за премахване или заменяне на положения от договора, както и за прехвърляне на права и задълженията по него от "Нафтогаз" на оператора на газопреносната система "Укртрансгаз".
В допълнение на това, украинската фирма иска привеждане на договора в съответствие с европейското законодателство и по-точно с Третия енергиен пакет на ЕС, приет през 2009 г., както и с вътрешното украинско законодателство.
"Нафтогаз" смята още, че тарифната система за транзита трябва да се промени в съответствие с европейските стандарти. Компанията изисква и компенсация от "Газпром" за недостатъчното количество транспортиран газ.
"Според договора минималната сума на транзит е 110 млрд. кубически метра газ годишно, а транзита през 2013 г. възлиза на 86 млрд. куб. метра, през 2012 г. - 83 млрд. Изчисляването на загуби обхваща периода от 2009 г. до датата на подаване на иска", заяви Витренко.
Русия и Украйна, с помощта на Европейския съюз, се опитват да решат газовия конфликт от началото на май тази година. На 16 юни "Газпром" подаде иск в Стокхолм срещу "Нафтогаз", за да събере дълга за доставен, но неплатен газ към Киев.
Украинската компания по-късно също заведе дело в Стокхолмския арбитражен съд с искането за установяване на справедлива цена на синьото гориво. Тогава "Нафтогаз" поиска и компенсация за надплащане в размер на 6 млрд. долара.
Водещи
-
Тайни за Кирил и Методий - кътани в архивите на Ватикана
Римският гроб на по-малкия брат e сгрешен, имената им били Църхо и Страхота
24.05 | 15:30
-
43% от българите не са прочели нито една книга през последната година
Това сочи проучване на "Тренд"
24.05 | 15:00
Най-четени
-
Френски министър иска забрана на парите в брой
Жералд Дарманен твърди, че проследяването на цифровите плаащания е много по-лесно и това ще...
24.05 | 11:40
-
България чества 24 май
24.05 | 08:00
-
Изненада! Фреди Меркюри има дъщеря, пазена в дълбока тайна
Сега тя е на 48 години и живее в Европа, където работи в областта на медицината и самата тя е...
24.05 | 12:00