„Росатом“ с уникална операция, позволяваща удължаването на живота на реактори до 30 години 26.11 | 15:21
Иновацията, разработена в Курчатовския институт, е приложена в Балаковската АЕЦ
За пръв път в света "Росатом" извърши отгряване на реактор с голяма мощност. Революционната операция бе осъществена на Първи енергоблок с на Балаковската АЕЦ с реактор ВВЕР-1000. Уникалната технология, проектирана от руските учени от Националния изследователски център "Курчатовски институт", позволява да се удължи живота на реактора като с помощта на отгряване се възстановяват ресурсните характеристики на метала на корпуса на реактора. Проектът открива възможност за икономически ефективни възможности за удължаване на живота на остаряващи реактори с 1 гигават инсталирана мощност по целия свят. Което се отнася и до България, тъй като работещите 5-и и 6-и блокове на АЕЦ "Козлодуй" са именно ВВЕР-1000.
"Днес има около 37 реактора ВВЕР-1000 по целия свят. Отгряването е нова и засега единствена технология в света, но може да бъде изнасяна зад граница. Тя позволява да се удължи живота на атомния реактор", коментира генералният директор на руската корпорация "Росатом" Алексей Лихачов.
Отгряването може да удължи живота на реактор ВВЕР-1000 с 15-30 години, като по този начин може да се предотврати изпускането в атмосферата на до 7,8 милиарда тона емисии на CO2, както и да се повиши безопасността и икономическото представяне на АЕЦ. Изчислява се, че при удължен живот на реактора, стойността на енергопроизводството (т. нар. LCOE) за този надресурсен срок може да намалее до 29 долара за мегаватчас, което е по-ниско от пределните разходи за производство на електроенергия от въглища, например.
"Дългосрочната експлоатация на реакторите от типа ВВЕР под неутронно облъчване води до износване метала и понижаване на характеристиките на метала на корпуса на реактора. Това ограничава живота на цялата АЕЦ. Учените в "Курчатовския институт" разработиха и патентоваха технологията за възстановително отгряване на реактор ВВЕР-1000, която може да бъде адаптирана към атомни реактори на вода с всякакъв дизайн и мощност. Пилотното възстановително отгряване на Първи енергоблок на Балаковската АЕЦ бе осъществено в средата на месец ноември. То доведе до възстановяване на структурата и механичните характеристики на метала на корпуса на реактора до оригиналното му състояние. Според резултатите, този реактор ВВЕР-1000 ще има 15 години допълнителен живот". Това заяви директорът на Курчатовския институт Михаил Ковалчук.
Преди време подобна технология бе приложена и тествана на по-малките реактори ВВЕР-440 в Нововоронежката и Колската АЕЦ в Русия, Ровненската АЕЦ в Украйна, Арменската АЕЦ, АЕЦ "Грайфсвалд" в Германия и АЕЦ "Козлодуй". Отгряването позволи удължаването на живота им от 45 до 60 години.
В сравнение с ВВЕР-440 реактор ВВЕР-1000 е с по-голям диаметър и има по-дебела стомана. Така че учените от Курчатовския институт разработиха съвършено нова технология за отгряването на корпуса на реактори с голяма мощност. Металът на корпуса на реактора бе бавно загрят до температура от 565 градуса по Целзий. След това започна стационарно отгряване, което продължи 100 часа. После металът бе бавно охладен. Всички технически данни, събрани по време на процедурата, ще бъдат представени в доклад, който ще бъде представен за одобрение на руския национален регулатор (Ростехнадзор).
"Росатом" е единствената компания в света, която предлага интегрирани решения за чиста енергия, включително дизайн, строителство и експлоатация на АЕЦ, добив на уран, конверсия и обогатяване, доставка на ядрено гориво, извеждане от експлоатация, безопасно съхранение и транспортиране на отработено ядрено гориво. Със седемдесетгодишния си опит компанията е световен лидер на високоефективни решения за всякакви типове АЕЦ. "Росатом" работи и в сегментите на ветрогенерацията, ядрената медицина, съхраняване на енергия и т.н.
Корпорацията обединява над 300 предприятия и организации с над 250 000 служители. "Росатом" е най-големият строител в света на АЕЦ от последно поколение с 10-годишен експортен поръчков портфейл на стойност 133 милиарда долара. В световен мащаб "Росатом" има вторите по големина уранови резерви и държи 40% от пазара по обогатяване на уран.
Водещи
-
Тежки дни за две зодии от средата на ноември
Прогнозата е на топ астролога Павел Глоба
15.11 | 15:30
-
Служебната власт даде на ДПС - Пеевски сградата на НДСВ и АБВ
Безвъзмездното право на ползване е за срок 10 години
15.11 | 15:20
-
Три институции проверяват „Пирогов“
Причината - пликовете с биологичен отпадък, намерени на депото за битови боклуци.
15.11 | 15:10
-
Проф. Минеков прогнозира нови избори и протести напролет
"Борисов ще направи всичко възможно да оцелее и след 3 месеца да имаме нови избори", смята...
15.11 | 15:00
Най-четени
-
Заради ремонт: Променят маршрутите на автобусни линии в София, ето как
Променя се и маршрутът на автобусите на градския транспорт с по линии 64, 66, 68 и 98, предава...
15.11 | 10:45
-
Какво ще бъде времето в петък?
В събота облачността ще е променлива с повече облаци в часовете преди обяд. Ще духа слаб вятър...
15.11 | 08:00
-
Откриващото заседание на парламента се подновява за трети път в пореден опит депутатите да изберат председате
Изборът е ключов, за да може парламентът да заработи, да бъдат сформирани парламентарните...
15.11 | 11:30