1 млрд. лева загуба за държавата от лошо управление на имотите ѝ 01.06 | 14:21

Агенцията за приватизация да ръководи дружествата, пуснати за продан, предвижда проект на закон

От iNews.bg

Агенцията за приватизация и следприватизационен контрол да ръководи всички дружества, пуснати за продан. Това предвижда законопроект, изготвен от Руси Статков, който е в Надзорния съвет на АП и депутата от БСП Янаки Стоилов.

Според тяхното предложение вместо да се назначават нови хора в бордовете на компаниите, агенцията ще ги управлява. Това ще се отнася най-вече за тези, чиято приватизирация се бави. Към момента структурата одобрява извършването на разпоредителни сделки със собственост. Законодателните промени ще разширят нейните правомощия.

По думите на Руси Статков при много от дружествата в плана за раздържавяване има влошаване на финансовите показатели. Това е и една от причините за спада на интереса на инвеститорите към тях.
Руси Статков илюстрира тезата си с конкретни цифри. Анализите на различни институции през последните години са показали, че в последните 5 години държавата е загубила над 1 млрд. лева от това, че не са реализирани наеми,  имущество се продава на занижени цени или се прави самоцелна приватизация за един купувач.

Според Статков трябва да се приеме специална стратегия за развитие на държавната собственост по подобие на тези за общините и да се направят конкретни изменения в законите, които регламентират отдаването под наем, концесиите и самата приватизация.

"Негативно се отразява и въвеждането на промяна в закона, която ограничава възможността на агенцията да налага обезпечения върху имуществото на приватизираните дружества, в случаите на констатирано неизпълнение на приватизаионните ангажименти”, обяснява той, цитиран от в-к "Преса".

През февруари стана ясно, че 14 дружества с държавно участие ще бъдат пуснати за приватизация през 2015 г. Сред тях бяха обявени "АДИС", "Аудиовидео Орфей", "Българска фондова борса" (БФБ), "БДЖ-Товарни превози", "Международен панаир - Пловдив" и "Овча купел".

Заедно с тях според информацията от началото на годината за продан трябваше да бъдат пуснати "НИТИ" ЕАД, гр. Казанлък ( със 100% държавно участие); "Булгарплодекспорт" ООД, гр. София (с 99% държавно участие); ВМТ "Орбита" АД, гр. София (с 98,63%); "Военно издателство" ЕООД, гр. София (със 100%); "Свободна безмитна зона-Бургас" АД, гр. Бургас (с 19,45% държавно участие); "Русалка" ЕООД, гр. Варна (със 100%); "Система за агропазарна информация" ЕООД, гр. София (със 100%); "Сортови семена Елит" ЕАД (със 100%).

През следващите месеци обаче "АДИС" и "Аудиовидео Орфей" бяха вкарани в забранителния списък за приватизация. От друга страна бяха стартирани процедури за раздържавяване на 50 на сто от БФБ, както и на "НИТИ" и "БДЖ-Товарни превози”.

Водещи

Най-четени